Кон почетната страница
Почетна страница
За uslugi.gov.mk
Контакт
   Услуги од
Министерства
Министерство за внатрешни работи
Министерство за економија
Министерство за животна средина и просторно планирање
Министерство за здравство
Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство
Агенција за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој
Министерство за култура
Министерство за локална самоуправа
Министерство за надворешни работи
Министерство за образование и наука
Биро за развој на образованието
Министерство за одбрана
Министерство за правда
Управа за водење на матичните книги
Министерство за транспорт и врски
Министерство за труд и социјална политика
Министерство за финансии
Управа за јавни приходи
Царинска Управа на РМ
Секретаријат за европски прашања
Останати Органи
Државен завод за статистика
Државен архив на РМ
Агенција за иселеништво
Агенција за млади и спорт
Агенција за развој и инвестиции
Агенција за храна и ветеринарство на Република Македонија
Агенција за катастар на недвижности на Република Македонија
Агенција за вработување на Република Македонија
Комисија за односи со верски заедници и религиозни групи
Фонд за здравствено осигурување на Македонија
Фонд за пензиско и инвалидско осигурување на Македонија
Централен регистар на Република Македонија
Службен весник на Република Македонија
Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ - Скопје
Универзитет „Св.Климент Охридски“ - Битола
Универзитет „Гоце Делчев“ – Штип
Универзитет за информатички технологии - Охрид
Државен универзитет во Тетово
често поставувани прашања
Инфомирање и совети за патувања за и престој во странство
Дали работна виза за Италија ми важи за работа во други европски земји?
Почитувана, работната виза ви важи само за во Италија. За работна виза во друга земја потребно е повторно да си поведете постапка.
Која е процедурата за патување во Саудиска Арабија?
За патување во Саудиска Арабија на нашите граѓани им е потребна виза, за подетални информации и потребни документи ве молиме да се обратите до најблиското преставништво на Саудиска Арабија кое се наоѓа во Тирана. Контакт информации: Royal Embassy of Saudi Arabia, Rr. Abdi Toptani. Адреса: TORRE "Drin", 5-th Floor TIRANA. Телефон: 00355 4 248 307, 00355 4 248 308. Факс: 00355 4 229 982, E-mail: embsaudarab@albaniaonline.net
sakam da patuvam na gosti vo Minhen KAJ MOJATA SESTRA,OSVEN BIOMETRISKI PASOS STO MI TREBA ZA NA GRANICA DA POMINAM
Почитувана, ќе ви биде потребно гарантно писмо каде ќе престојувате или може да Ви бараат по 100 Евра од ден (значи тое е право на секоја земја од шенген зоната да го бара тоа без никакво образложение), повратен билет ако не патувате со автомобил (автобус, авион), биометриски пасош, како и патничко осигурување.
Кои документи и се потребни на една фирма регистрирана со дејност градежништво, за да со партнерски договор ги праќа своите вработени во Обединети Арапски Емирати или Катар? Кои документи дозволи за работа се потребни од страна на фирма и од страна на партнер фирма? Дали може да не информирате за процедурата со амбасадата во Катар, бидејќи контактот за одговарање на вакви прашања не е достапен. Ви благодарам на брзиот одговор
Почитувана, за подетални информации Ве молиме да се обратите до Амбасадата на РМ во Катар. Контакти: Адреса: Al-Ithar Street Villa No.28 Dafna - Diplomatic Area Po BOX: 24262, Doha Телефон: ++974 49 31 374 Факс: ++974 48 31 572 E-mail: doha@mfa.gov.mk
Ako ostanam tri meseci vo edna od drzavite na EU posle kolku vreme mozam pak da se vratam vo istata ili drugi zemji na EU..
Почитувани, во земја членка на ЕУ може да престојувате максимум 90 дена во период од 6 месеци.(Во Вачиот случај значи после три месеци.)
Me interesiira kako moze da dobijam rabotna dozvola za belgija,i dali koga bi dobil kolku trae taa dozvola i dali moze da se produzuva i eventualno dali bi mozel da ostanam nekako za stalno,BLAGODARAM.
Почитуван, ние не сме надлежни за прашања што се однесуваат на закони на други земји. Ве молиме да се обратите до Амбасадата на Белгија во Софија, контакти: Embassy of the Kingdom of Belgium, Pl. Veltchova Zavera 1 Sofia 1164, tel;: 00359 2 988 72 90(ili 95), fax: 00359 2 963 36 38, e-mail: sofia@diplobel.be Konzularna sekcija, tel.: 00359 2 988 72 80, fax: 00359 2 963 19 45.
Како може да добијам работна виза за Република Чешка?
Почитуван г-не, ние не сме надлежни да одговориме на Вашето прашање, Ве молиме да се обратите до Амбасадата на Чешката Република во РМ. Контакти: Embassy of the Czech Republic, Salvador Aljende 35, 1000 Скопје Тел. 00389 2 3109 805, Факс 00389 2 3178 380, е-маил: skopje@embassy.mzv.cz web sajt: www.mzv.cz/skopje
Дали ми е призната универзитетската диплома текстилен инженер стекната на Технолошко-Металуршки факултет Скопје во 2001година во Англија?
Почитувана, во врска со вашето прашање треба да се обратите до Амбасадата на РМ во Лондон, контакт телефони 00442079760535 или 00442079760538. Е-маил: london@mfa.gov.mk
se izvinuvam sakam da mi odgovorite na moeto prasanje poradi toa sto ne sum mnogu informirana..vaka imam decko od srbija bev vo avgust tamo ostanav cel mesec no dobiv informacija deka vo srbija smeam da ostanam samo 3 meseci no da me prijavat vo nivnata policija kako stran drzavjanin i koga izlagam od srbija treba da pominat 3 meseci za vlez povtorno.. dali se ovie informacii tocni?
Почитувана, потребно е да се обратите до МВР, Сектор за управно-надзорни работи, за поточни информации на тел. 3142356.
Mojata svrsenica e od south africa i letovo bese vo mkd no i sami znaete kolku tesko e zas.african drzavjanin da zeme mkd viza zatoa sto naj bliskata ambasada sto pokriva juzno africki kontinent od s africa e cairo egipet me interesira dali mene mi e potrebna viza i dali so novite patni ispravi ni treba viza .zatoa sto rabotime na brodevi ne sakav da go menuvam seuste pasosot zatoa sto imam americka viza i angliska na nego..odnapred vi blagodaram
Почитуван, за државјаните на РМ потребна е виза за влез во Јужно Африканска-та Република, за виза можете да аплицирате кај нивната Амбасада во Атина, контакт телефон: 00302106106645.
Mojata svrsenica e od south africa i letovo bese vo mkd no i sami znaete kolku tesko e zas.african drzavjanin da zeme mkd viza zatoa sto naj bliskata ambasada sto pokriva juzno africki kontinent od s africa e cairo egipet me interesira dali mene mi e potrebna viza i dali so novite patni ispravi ni treba viza .zatoa sto rabotime na brodevi ne sakav da go menuvam seuste pasosot zatoa sto imam americka viza i angliska na nego..odnapred vi blagodaram
Почитуван, за државјаните на РМ потребна е виза за влез во Јужно Африканска-та Република, за виза можете да аплицирате кај нивната Амбасада во Атина, контакт телефон: 00302106106645.
mojata svrsenica e od south africa i letovo bese vo mkd no i sami znaete kolku tesko e zas.african drzavjanin da zeme mkd viza zatoa sto naj bliskata ambasada sto pokriva juzno africki kontinent od s africa e cairo egipet me interesira dali mene mi e potrebna viza i dali so novite patni ispravi ni treba viza .zatoa sto rabotime na brodevi ne sakav da go menuvam seuste pasosot zatoa sto imam americka viza i angliska na nego..odnapred vi blagodaram
Почитуван, за државјаните на РМ потребна е виза за влез во Јужно Африканска-та Република, за виза можете да аплицирате кај нивната Амбасада во Атина, контакт телефон: 00302106106645.
Na 27 juli bev za germanija i se vrativ na 25 oktomvri.sega vo januari sakam da odam pak.na koja data mozam da odam ako mozete da mi kazete,na 25 januari ili posle 90 dena od 25 oktomvri,23 januari.Dali treba od data na data 3 meseca ili 90 dena.ve molam za odgovor i odnapred vi blagodaram
Почитуван, паузата која треба да ја направите е 3 месеци.
konkretno prasanje za patuvanje i prestoj vo Grcija-me interesira kolku dolgo vreme mozam da ostanam vo Grcija so biometriskite pasos? Dali vremetraenjeto na slobodniot prestoj e ograniceno na 90 dena i neizbezen izlez od zemjata t.e isto kako sto bese vo periodot koga vadevme t.n Multi vizi so vremetraenje od edna godina? Vi blagodaram i ocekuvam iscrpen odgovor os znacenje,pocit
Почитуван, во право сте, престојот во Еврозоната е ограничен на максимум 90 дена во период од 6 месеци, практично по престој од 3 месеци во Еврозоната истата треба да се напушти на 3 месеци, како повторно би можеле да престојувате 3 месеци.
Imam prijatel koj zivee vo grcija od albanska nacionalnost, ima Albanska patna isprava no Grcka licna karta, saka da dojde na poseta vo Makedonija pa prasanjeto e: ima pravo da dojde i ako ima koi dokumenti mu se potrebni.
Почитуван, за Албански државјани не е потребна виза за влез во Република Македонија.
Vaka me interesira sakam da odam na soping volondon vo period od nekolku denovi me imteresira koi dokumenti mi se potrebni i dali se patuva so viza ili dovolno e i so biometriski pasos
Почитуван, за да одите во Лондон потребна ви е виза без оглед на тоа што поседувате биометриски пасош. За подетални информации и точно кои документи ви се потребни треба да се обратите директно до Британската Амбасада во Република Македонија. Адресата е Ул.Салвадор Алијенде, бр.73, Скопје, Тел. 0038923299 299, Факс 0038923179 726, e-mail britishembassyskopje@fco.gov.uk Работни денови им се: од понеделник до четврток од 8 до 12 и од 13 до 1630, а само во петок од 8 до 13 часот.
Ve molam kazete mi kako i sto e potrebno za arapski drzavjanin da dojde vo poseta na Makedonija,dali moze so shengen viza direktno da vleze vo Mk. ili pak ima drugi resenija?!
Почитуван/а, доколку лицето поседува валидна мулти Шенген виза од тип Ц може да влезе во Репулика Македонија и да пестојува до 15 дена, но визата мора да му го покрива престојот и уште барем 5 дена. Доколку не поседува ваква виза треба да аплицира за виза во некое од Дипломато Конзуларните Представништва на Република Македонија(на пример во Анкара или Доха).
vaka ve mmolam da mi odgovorite..imam decko od srbija i ostanav tri meseci kaj nego,dali e tocno deka za povtoren vlez vo srbija treba da pominat 3 meseci?
Почитувана за подетални информации обратете се до Амбасадата на Република Србија во РМ. Контакти: Embassy of Republic of Serbia, Pitu Guli 8, 1000 Skopje tel.: +389 2 3129 298, +389 2 3131 299, fax: +389 2 3129 427, e-mail: srbamb@unet.com.mk
На ден 29.08.2007г добив забрана за влез во Грција и незнам каде да се обратам за да прашам дали сега можам да патувам во Грција? Ве молам за одговор и однапред Ви се заблагодарувам
Почитувана, потребно е да се обратите во Секторот за Kонзуларни Работи, во МНР, за да ја објасните целата ситуација, која е причината за забраната за влез во Грција и да се види дали може да се постапи т.е. да се отвори предмет, за кој треба да се плати и конзуларна такса, контакт телефон: 02 3133 062.
Dali e potrebna albanska viza za patuvawe vo albanija so star pasos i koja e procedurata vo ambasada nikoj ne se javuvava veke cela nedela?
Почитуван, за влез во Република Албанија и со стар пасош не ви е потребна виза.
Me interesira kolku dena e dozvolen prestojot vo r. Turcija so pasos? i kako mozi da bide prodolzen za 1 godina?
Почитуван, македонските граѓани можат да престојуваат во Турција без виза до 60 дена во текот на годината. За информации за подолг престој, треба да се обратите до Амбасадата на Турција во Република Македонија. Контакт информации:Embassy of the Republic of Turkey, Slavej Planina bb, 1000 Skopje telephone: +389 2 310 47 10 fax:+389 2 311 70 24 e-mail: turkemb.skopje@mfa.gov.tr
Ziveam i rabotam vo swajcarija sakam da odam za amerika a avionot sto go imam e preku london, imam amerikanska viza pa dali ke mi treba i viza za preku london.
Почитуван, за добивање на точна информација, молиме да се обратите до Амбасада на Велика Британија во Берн или Скопје. Povelete kонтакти за Амбасадата на Велика Британија во Република Македонија:British Embassy, Salvador Aljende 73, 1000 Skopje telephone: +389 2 3299 299 fax: +389 2 3179 726 e-mail:britishembassyskopje@fco.gov.uk
Имам биометриски пасош од декември минатата година. Во Грција влегов на 29.12.2010 и во првите шест месеци од вкупно 90 дена се на се искористив 60 дена,а во второто шестомесечие кое сеуште трае заклучно со вчера искористив се на се 75. Ми остануваат уште 15 дена, но вчера ( 31.10.2011) на враќање од Грција со пенкало на листот каде ставаат печат ми запишаа дека можам да седам уште само 3 дена. Зошто е тоа така?! По кој основ ми го кратат престојот?
Почитувана, издавањето на визи и дозволи за престој, продолжувањето, скратување на нивната важност, отповикувањето и поништување на визи е надлежност и право на државата и согласно законите на државата, во случајов Република Грција.
Me interesira dali sleduva kazna dokolku se prekoraci periodot od 90 dena prestoj vo drzava na Evropska Unija i dokolku postoi kazna kazete mi kakva e...
Почитувана, не сме надлежни да одговориме на ваќето прашање, одговор може да побарате од представништвото на земјата во која планирате да патувате.
vo vrska so sengen patuvanjata mene mi kazaa vo agencijata deka imas pravo vo rok edna godina da prestojuvas vo Eu 180 dena,no da ne precekoris 60 dena,na primer dali mozam da prstojuvam dva meseca vo stranstvo dva meseca vo r.makedonija,pa posle pak stranstvo,pak makedonija
Почитуван, правилото е едноставно сметано од првиот влез, престојот во Шенген зоната во наредните 6 месеци не смее да биде подолг од 90 дена, после повторно исто.
pocituvan jas i mojata sopruga vencani sme skoro 27 godini a uste nema drzavlansvo vo makedinija so stranska liqna karta blagodaran od napred
Почитуван/а, потребно е да се обратите до Министерството за Внатрешни Работи на РМ кое е надлежно за државјанства.
Me interesira dali sleduva kazna dokolku se prekoraci periodot od 90 dena prestoj vo drzava na Evropska Unija i dokolku postoi kazna kazete mi kakva e zasto jas veke sum vlezen vo drzavata pozzz
Почитуван, за пречекорување на престојот во Шенген зоната одлучува земјата во која престојувате, ве молиме да се информирате таму бидејќи прашањето не е во надлежност на МНР.
Pocituvani Ve molam da mi odgovorite. Vo intervalot od 20 do28 avgust 2011 god.(9 dena) prestojuvav vo EU. Sega povtorno na 27 dekemvri 2011 god.dojdov vo istata zemja. Dali mozam da prestojuvam kontinuirano site 90 dena? (Ili 90 -9 dena)?
Почитуван, интервалот од 6 месеци започнува со првиот остварен влез во Шенген зоната, значи веќе имаш искористено 9 дена од 90 дена во 6 месеци.
Pocituvani Ve molam od koga ke moze da se patuva vo Srbija samo so licna karta?Vi Blagodaram odnapred
Почитуван, за одговор на Вашето прашање потребно е да се обратите до Министерството за Внатрешни Работи на Република Македонија.
Prv pat vlegov vo EU vo juni 2011 (vo period od10-25juni) Vtor pat bev vo EU vo avgust 2011(vo period od 20-30 avgust ) Tret pat vlegov vo EU na 27 dekemvri...i seuste sum tuka.. Kolku mozam sega da ostanam maksimalno?(dali mozam da ostanam 90 dena bidejki imav pauza od 4 meseci i sedev vo Makedonija od predposledno do poslednoto patuvanje?)
Почитуван/а, правилото е едноставно: сметано од првиот влез, престојот во Шенген зоната во наредните 6 месеци не смее да биде подолг од 90 дена, после правилото се повторува.
Ve molam za informacija,bidejki sega za patuvanje vo Srbija moze da se odi so biometriska licna karta, kako e za maloletni deca (dete od 1 i 4 godini), dali ke treba pasos ili moze so nesto drugo. Blagodaram
Почитуван, децата можат да влезат во Србија само со нов биометриски пасош, како документ за идентификација.
AMB.NA R.SRBIJA: IMAM SESTRA VO SRBIJA,KOLKU VREME MOZAM DA PRESTOJUVAM KAJ NEA NA GOSTI BIDEJKI ONA E SAMA,A I JAS,DALI 2 ILI 3 MESECI SO PRIJAVUVANJE VO POLICIJATA KADE PRESTOJUVAM.DALI GRANICATA MOZAM DA JA POMINAM SAMO SO LICNA KARTA ILI TREBA I PASOS?AKO SAMO SO L.KARTA KAKO KE SE ZNAE KOGA SUM VLEGLA NA GRANICA I KOLKU VREME SUM SEDELA TAMU,DALI BI DOBILA NEKOJ DOKUMENT NA GRANICA. VE MOLAM ODGOVORETE MI,ODNAPRED VI BLAGODARAM
Почитувана, потребно е да се обратите до Амбасадата на Република Србија во Република Македонија. Повелете контакти: Embassy of Republic of Serbia, Pitu Guli 8, 1000 Skopje telephone: +389 2 3129 298, +389 2 3131 299 fax: +389 2 3129 427 e-mail: srbamb@unet.com.mk
Se vrativ vo Makedonija od Svajcarija,tamu bev tri meseci,pa sakam da me informirate,dali moraat da pominat tri meseci za da povtorno se vratam tamu ili moze vednas?
Почитуван, одговорот е потврден, потребно е да поминат три месеци за да можете да престојувате таму повторно.
Dali mozam da pominam Albanska granica so biometrska licna karta ili m treba biometriski pasos?
Pocituvan, vo vrska so vasheto prashaneje ve informirame slednoto: od 06 april 2012 godina so makedonska biometriska licna karta moze da se patuva vo Republika Albanija.
Ve molam za informacija , dali maloletni lica-deca od 2 i 8 godini za vlez vo albanija treba da imaat biometriski pasos bidejki prethodno imate napomenato deka od 06.04.2012 godina moze da se patuva vo albanija samo so makedonska biometriska licna karta ? odnapred blagodaram
Почитуван, двострано, државјаните на Република Македонија и Република Албанија можат да влегуваат со биометриски пасош и/или со важечка биометриска лична карта. Значи, мора да се поседува и прикаже на граничниот премин еден од двата наведени лични документи.
dali mozam da patuvam vo kosovo so biometriska licna karta? i vo albania? bidea jki deneske me vratijja od makednska graniica mi rekoa deka treba pasos a vo vesti kazuvaat deka moze i so licna karta
Почитуван, државјаните на Република Македонија, во Република Србија и во Република Албанија можат да влегуваат со биометриски пасош и/или со важечка биометриска лична карта. Значи, мора да се поседува и прикаже на граничниот премин еден од двата наведени лични документи.
Me interesira dali mozam so biometriska licna karta da patuvam vo Crna Gora, ili mi e potreben biometriski pasos? Odnapred blagodaram
Почитувани, државјаните на Република Македонија во Црна Гора можат да влегуваат исклучиво со биометриски пасош.
za patuvanje/odmor vo turcija so moeto maloletno dete dali mi e potrebna soglasnost od maz mi t.e. tatkoto na deteto? ne sme razvedeni ... koja e procedurata okolu toa
Почитувана, не сме надлежни да одговориме на вашето прашање, потребно е да се обратите до Министерството за внатрешни работи на Република Македонија.
Dali mozam da odam so licna karta vo Crna Gora, i ako moze kako e za maloletni deca so izvod ili? Vi blagodaram
Почитувана, државјаните на Република Македонија, во Република Србија и во Република Албанија можат да влегуваат со биометриски пасош и/или со важечка биометриска лична карта. Значи, мора да се поседува и прикаже на граничниот премин еден од двата наведени лични документи. Со Црна Гора имаме потпишано слична спогодба, но сеуште не е стапена во сила.
Бидејќи нема датуми на прашањата јас пак ќе прашам. Дали одењето во Црна Гора со лична карта е веќе стапено во сила?
Почитувани, спогодбата сеуште не е стапена во сила, државјаните на Република Македонија во Црна Гора можат да влегуваат исклучиво со биометриски пасош.
Pocituvani Vo minatiot ciklus od 6 meseci (od 25 dekemvri do 25 juni)vo stranstvo prestojuvav 80 dena,mi ostanaa uste 10 dena,Dali mozam da gi iskoristam tie 10 dena vo period od 15 do 25 juni i da prodolzam so svojot prestoj vo edna od zemjute na EU zatoa sto otpocnuva nov ciklus od 6 meseci i imam pravo na novi 90 dena prestoj vo stranstvo,Pritoa bez da se vratam vo zemjata na 25 juni pa povtorno da otpatuvam pozdrav Blagodaram
Почитуван, правилото е следно од датумот на првиот влез во Шенген зоната во период од 6 месеци таму максимално може да престојувате 90 дена, по истекот на тие 6 месеци со нов влез имате право на престој повторно максимално до 90 дена.
Pocituvani,bev vo Holandija 1 mesec,za toj period dobiv rok za 28 dena da ja napustam drzavata(jas ja napustiv vo dadeniot rok) i deka nemam pravo na vlez vo istata 3 meseci.Dali taa zabrana ke vazi za bilo koja zemja od EU ili samo za Holandija.Blagodaram
Почитуван, не сме надлежни да ви одговориме, потребно е да се обратите до надлежните органи на земјата каде имате намера да престојувате.
Koga ke stapi vo sila drzavjanite na RM vo Crna Gora da patuvaat SO BIOMETRISKA LICNA KARTA
Почитувана, договорот за патување со биометриски лични карти сеуште е во фаза на ратификација од страна на двете држави.
ve molam ako moze da mi odgovorite za deca do 1 godina dali mi treba pasos ili izvod za patuvanje na odmor vo albanija
Почитуван, потребен е биометриски пасош за деца, но належни се МВР на РМ каде што треба да се обратите.
ИМам 14 години дали ми треба пасош или извод или преку што за патување со таткоми во Албанија ? а таткоми со лична карта така ? фала поздрав
Почитуван, малолетни лица во Албанија може да патуваат со валиден биометриски пасош.
Имам 14години-малолетна сум за во Албанија дали ми треба пасош или пак нешто друго или пак можам заедно со таткоми преку лична карта или?
Почитуван, малолетни лица во Албанија може да патуваат со валиден биометриски пасош.
imam dobieno poveke pati ang viza poslednata mi bese so 2god vaznost i ja plativ 300evr sega za godisna viza mi baraat 345evr.vo ahg ambasada skopje ne davaat nikakvi informacii za vadenje viza se odi preku int duri i plakanjeto e isklucivo so kreditni karticki ne mislite li deka e malku preterano skapo i prekoplicirano i do koga vaka pozdrav
Почитуван, се согласуваме со вашата констатација.
Ќе ве молам да ми кажете деца до 7 гоишна возраст за да патуваат во Србија и Црна Гора дали им е потребен пасош или некој друг документ , за возрасни лица е со биометриски пасош или лична карта , а како е за деца?
Почитувана, за малолетни лица потребен е биометриски пасош.
za patuvanje vo srbija za deca od 12 i 8 godini so sto treba da ja minat granicata dali so pasos ili nesto drugo.Ve molam da mi odgovorite sto e mozno pobrgu bidejki ako treba pasos da imame vreme za da izvadime.Pozdrav i mnogu vi blagodaram.
Почитуван, за малолетни лица потребен е биометриски пасош.
Ve molam za informacija,za patuvanje vo albanija maloletnite mozat li so licna karta (stanuva zbor za 16 godisnik)dokolku ja izvadam do datumot na trgnuvanje ili mora biometriski pasos.Vi blagodaram
Почитувана, малолетни лица во Албанија може да патуваат со валиден биометриски пасош.
dali moze da se patuva vo Crna Gora so biometriska licna karta?
Почитувана, договорот за патување со биометриски лични карти сеуште е во фаза на ратификација од страна на двете држави.
dali treba soglasnost od roditelite ako maloletno dete od 15 godini patuva vo stranstvo so druga osoba
Почитувана, потребно е да се обратите до порталот на МВР.
DALI TREBA PASOS ZA 4 GOD,DETE ZA ODMOR ALBANIJA
Почитувана, потребен е пасош.
dali mozam da vlezam vo crna gora so licna karta ?
Почитувана, спогодбата со Црна Гора сеуште е во постапка, па потребен ви е пасош.
Pocituvani, ve molam za odgovor!!!na moj drugar mu e odzemen pasos od javen obvinitel. Dali moze so licna karta da odi na odmor vo Albanija??Blagodaram na odgovorot.Ako Vie ne znaete kade da se obrati???
Почитуван, потребно е да се обратите до МВР, во врска со целиот случај, тел. 3142356
Pocituvani, gledam deka za Obidinetite Arabski Emirati treba da se vadi viza od Rim, koe e daleku i treba mnogu pari. Mozebi postoi nekoja druga opcija za vadenje na viza? Mozebi preku internet? Blagodatam odnapred.
Почитуван, треба да се информирате во нивната Амбасада во Рим тел. +390636306100 или контакт тел. во Скопје(02) 3118692
Me interesira dali za vreme na letnive odmori moze da se patuva vo Crna Gora so licna karta ili seuste ne e dozvoleno toa tuku samo so biometriski pasos.Blagodaram
Почитувана, договорот за патување со биометриски лични карти сеуште е во фаза на ратификација од страна на двете држави.
Me interesira dali moze da se patuva vo Crna Gora samo so licna karta?
Почитуван, договорот за патување со биометриски лични карти сеуште е во фаза на ратификација од страна на двете држави
Ме интересира што ми е потребно за патување во Швајцарија освен биометриски пасош. Дали треба да имам и гарантно писмо од тие кај што ке престојувам? Дали мора да имам и повратна карта? . . Итн..??
Почитуван, за влез во Швајцарија без виза услов е да поседувате биометриски пасош, но доколку поседувате дополнителни документи понесете ги со себе.
pocituvani bi sakala da prasam dali moze za deca da patuvaat na odmor vo c gora ili albanija samo so izvod na rodeni pozzz
Почитувана, посочуваме дека треба да се обратите до порталот на Министерството за внатрешни работи на Република Македонија.
dali mozi vo crna gora so biometriska licna karta
Почитувана, посочуваме дека треба да се обратите до порталот на Министерството за внатрешни работи на Република Македонија.
sakam da prasam dali za patuvanje vo albanija e potreben pasos i koi se uslovite za patuvanje vi blagodaram
Почитувана, посочуваме дека треба да се обратите порталот до МВР на РМ.
dali mozi da se patuva vo crna gora samko so biometriska licna karta
Почитуван, посочуваме дека треба да се обратите до МВР на РМ.
Treba da patuvame za Kosovo no preku Bujanovac, znam deka na granicata so Republika Srbija mozeme da vlezeme so biometriski licni karti, DALI KE NE PUSTAT pomegu R.Srbija I Kosovo da vlezeme so biometriska licna karta? Odnapred Blagodaram
Почитуван, нема да ве пучтат да влезете во Р Косово со лични карти, бидејќи спогодбата за патување со лични карти со Косово сеуште не е усвоена.
Me interesira dali ovaa letna sezona moze da se vleguva vo Crna Gora samo so biometriska licna karta ili seuste dogovorot ne e ratificiran?
Почитувана, договорот уште не е ратифициран, но советувајте се со нивната Амбасада во Скопје за нивна евентуална добра воља ова лето да пропуштаат само со биометриска лична карта.
dali mozat da patuvat vo albanija na odmor derzevali na uzbekistan,ako mozat,sto treba?
Почитуван не сме надлежни да одговориме на вашето прашање, потребно е да се обратите до надлежните органи на Република Албанија.
Me interesira dali e stapena na sila odlukata vo Crna Gora da se odi so biometiska licna karta? Gledam ima isti prasanja i od drugi gradjani,samo ne znam od koj vremenski period se,mozebi vo medjuvreme e postignata spogodbata.Blagodaram odnapred.
Почитувана, договорот уште не е ратифициран, но советувајте се со нивната Амбасада во Скопје за нивна евентуална добра воља ова лето да пропуштаат само со биометриска лична карта.
Dali mozam da patuvam ova leto na odmor vo Albanija samo so licna karta bidejki nemam pasos?
Почитувана, во Албанија можете да патувате само со валидна биометриска лична карта.
Me interesira dokolku ostne nekoe lice vo Svecarija tri meseci i pred istekot na tie 90 dena si odi za Mk preku Grcija dali se potrebni nekoi drugi dokumenti osven biometriski pasos za da ja pominam nivnata granica i da vlezam vo Makedonija. Blagodaram odnapred
Po;ituvana, ne bi trebalo da imate nikakvi problemi, nitu pak vi se potrebni dopolnitelni dokumenti, dokolku ne gi preporacite 90te dena.
dali moze so biometriska licna karta da ja pominam makedonskata granicata so grcija (da izlezam od makedonija) bidejki imam bugarski pasos za ponatamu
Почитуван, потребен ви е биометриски пасош издаден од Република Македонија.
Pocituvani imam amerikanska visa koja mi trae do 2017 god izdadena mi e vo 2007 god .Vo meguvreme go zameniv pasosot so biometriski,a stariot pasos e ponisten. Sega imam potreba da patuvam vo amerika ,dali treba da patuvam so dvata pasosa ili ,sto treba da napravam.Vi Blagodaram
Почитувана, треба да се обратите до Амбасадата на САД во Скопје за да добиете точен одговор во врска со вашето прашање.
Дали е вистина дека во Црна Гора внесувањето на храна е ограничено во одредена количина и дали тоа се однесува по човек?
Почитуван, потребно е да се обратите до Амбасадата на Црна Гора во Република Македонија Embassy of Montenegro, Vasil Stefanovski 7, 1000 Skopje telephone: +389 2 3227 277 fax: +389 2 3227 254 e-mail: macedonia@mfa.gov.me
moze link od web stranata od ambasadata na crna gora vo skopje , ili broj po moznost ??
Повелете контакт информации од Амбасадата на Црна Гора во Република Македонија Embassy of Montenegro, Vasil Stefanovski 7, 1000 Skopje telephone: +389 2 3227 277 fax: +389 2 3227 254 e-mail: macedonia@mfa.gov.me
Почитувани, мојот пасош истекува во ноември 2012, а патувам во Шпанија (преку Белград и Цирих) и се враќам во септември 2012. Дали e потребно пасошот да ми биде валиден најмалку 6 месеци од времето на враќање во Македонија? Доколку ми е потребен нов пасош, дали при неговото издавање ќе ми биде вратен и стариот, заради тоа што имам веќе купено авионска карта на која е запишан бројот на мојот сегашен пасош и истиот не може да биде променет. Ви благодарам.
Почитувана, посочуваме да се обратите до порталот на Министервото за внатрешни работи на Република Македонија.
Почитувани Наскоро сакам да патувам кон Србија и ме интересира дали е доволно биометриска лична карта или потребно е и биометриски пасош? Ви благодарам
Почитуван, во Република Србија можете да влезете само со биометриска лична карта.
Почитувани Дали може со биометриска лична карта да ја поминам македонската граница кон Србија? Ви благодарам.
Почитуван, во Република Србија можете да патувате со биометриска лична карта.
dali moze da se vleguva vo crna gora so licna karta
Почитувана за најточни инфирмации потребно е да се праша во Амбасадата на Црна Гора во република Македонија. Повелете контакт информации, Vasil Stefanovski 7, 1000 Skopje telephone: +389 2 3227 277 fax: +389 2 3227 254 e-mail: macedonia@mfa.gov.me
Ве молам за информација , дали е ограничено внесувањето на храна во цна гора во количина? и дали се однесува на лице?
Почитувана за најточни инфирмации потребно е да се обратите во Амбасадата на Црна Гора во република Македонија. Повелете контакт информации, Vasil Stefanovski 7, 1000 Skopje telephone: +389 2 3227 277 fax: +389 2 3227 254 e-mail: macedonia@mfa.gov.me
ve molam da mi kazete kakvi se tie plavi kartoni so koi mozes da rabotis vo Italija ,na mesto rab.viza i koja e procedurata za vadenje na istite .Vi blagodaram
Pocituvan treba da se obratite vo Ambasadata na Italija vo Skopje, tel. 3236 500, za podetalni informacii.
Dali moze da se raboti vo Germanija so Makedonski biometriski pasos? Dali Makedonija ima skluceno nekakov bilateralen dogovor so Germanija vo odnos rabotnite odnosi?
Визната либерализација е слобода на движење без виза.Немате право на работа. Не постои билатерален договор за работни односи.
Pocituvani, tukusti se vrativ od 3 mesecen prestoj vo Grcija (kako praktikant so viza), pa sega bi sakal da zaminam na mesec dena go Germanija. Vizata ne se naogja vo pasost, pa tamu pa nemam nikakov pecat deka sum izleguval od drzavata. Dali mozam pak da patuvam vo evropskite zemji pred da pominat drugi 3 meseci (od pricina sto patuvanjeto nadvor mi bese sluzbeno), no i deka toa ne mi e evidentirano vo pasosot, ili mozno e da me vratat na granica? Vi blagodaram
Почитуван, бидејќи сте користеле 3 месеци од дозволениот престој во времетраење од 180 дена , немате право на престој во друга шенген земја до истекот на 3 месеци
IMAM STAR PASOS SO VAZNOST DO 2014 VE MOLAM SAKAM DA PATUVAM ITALIJA-MAKEDONIJA! DALI KE IMAM PROBLEMI?VI BLAGODARAM
Pasos mora da se izvadi nov biometriski, no za najtocni informacii ke se obratite vo MVR, Sektor za upravno-nadzorni raboti, Oddelenie za patni ispravi, tel. 3142356
ve molam da mi odgovorite dali postoi odredena suma so koja moze da se vleze vo Amerika bidejki sakam da kupam stan ili kuca vo Amerika
Pocituvana treba da se obratite vo Ambasada na SAD vo Skopje, tel. 3102 000
Ме интересира дали има право малолетник кој има 17 години да патува со автобус без придружба од родител или било која друга возрасна личност од Македонија до Србија и назад.
Potrebno e da se obratite vo MVR, koj ke vi dade tocen odgovor, za toa dali maloletnik od 17 godini, moze da patuva samo nadvor od Makedonija, bidejki tie se nadlezni i za izdavanje na soglasnostite, treba da se odi vo Makedonska televizija, kade se prostoriite na MVR
pocituvani naskoro treba da se vratam vo makedonija i imam pasos od stariot so plava boja i mi velat deka nemozam da pominam granici oti ke mi barat naplatuvagne ili ke me kaznele fala vi odnapret
Mozete da se obratite vo najbliskata Ambasadata na RM vo stranstvo i da vi dadat tocen odgovor ili vo Ministerstvoto za vnatresni raboti na Republika Makedonija, tel.00 389 2 31412356.
Pocituvani dali mozat maloletni deca da patuvaat so izvod na rodeni vo srbija ili kako.
Maloletnik nemoze da patuva so Izvod na rodeni, samo so pasos moze da pomine granica.
поцитувани,јас сум бил во австриа и осатанав таму 6 недели,сега имам правено во македонија 2 месеци сто се вратив,дали мозе пак да идам во австриа бидејки не сумнаправил таму 3 месеци
Почитуван, правилото е следно од датумот на првиот влез во Шенген зоната во период од 6 месеци таму максимално може да престојувате 90 дена, по истекот на тие 6 месеци со нов влез имате право на престој повторно максимално до 90 дена
Sakam da patuvam so moi rodnini - germanski drzavjani,so avtomobil za Germanija koi dokumenti mi se potrebni osven biometriski pasos ?
Почитувана, за туристички престој до 90 дена во период од 6 месеци, потребна ви е валидна биометриска патна исправа.
Dali moze da Se patuva vo Kosovo so biometriska licnakarta !?
Почитува, во Косово можете да патувате исклучиво со биометриски пасош.
Ve molam da mi kazete, me interesira ..imam eden prijatel od Turcija i saka da dojde vo Makedonija kaj mene na gosti i da ostane nekoe vreme.Kolku e dozvolen prestoj i dali mu treba viza ili nekoi drugi dokumenti?...saka da patuva so avion i sto e potrebno za da vleze vo drzavata bez problemi?Vi blagodaram
Почитуван, за турски државјани не е потребна виза за влез во Република Македонија, може да престојуваат до 90 дена во период од 6 месеци сметано од датумот на првиот влез.
Pocituvani, Mojot dedo (sega pokoen) po majka e roden vo Amerika ZA STO SE RAZBIRA POSEDUVAM DOKUMENTI, A MOJATA MAJKA E MAKEDONKA.ME INTERESIRA DALI JAS IMAM PRAVO NA AMERICKI PASOS VI BLAGODARAM
Почитувана, треба да се обратите во Амбасада на САД во Скопје
Pocituvani, me interesira dali za turisticki prestoj vo Irska e potrebna viza za nas,drzavjanite na R Makedonija? Odnapred blagodaram.
Почитувана, за влез во Ирска потребна ви е виза, за виза треба да аплицирате во нивното представништво во Братислава, контакт тел. +421 2 59 30 9611
Дали веднаш кога ќе наполнам 18 години можам сам да поминам граница со кола.
Почитуван, посочуваме да се обратите до Министерството за внатрешни работи на Република Македонија.
Dali moze da se patuva za Belgrad- Srbija so biometriska licna karta, i sto drugo treba da ponesam kako dokument so sebe osven biometriskata licnata karta?
Почитувана, во Република Србија можете да патувате со биометриска лична карта.
Почитувани, во рамките од 6 месеци (9.март-1.септември) престојував во Германија 86 дена. Дали после овој шестмесечен период треба 90 дена да останам во Македонија или веќе од 2.септември па натаму смеам повторно да патувам во ЕУ? Ви благодарам
Почитувана, правилото е следно од датумот на првиот влез во Шенген зоната во период од 6 месеци таму максимално може да престојувате 90 дена, по истекот на тие 6 месеци со нов влез имате право на престој повторно максимално до 90 дена
Pocituvani, dokolku imam iskoristeno prestoj vo nekoja od evropskite drzavi skoro 90 dena no ne neprestano..znaci vkupno 90dena so vlez i izlez od taa drzava i uste edna druga..dali vazi praviloto deka ne mozam povtorno da vlezam vo nekoja druga drzava od evropskata unija 6 meseci ili vo ovoj slucaj ne vazi toa i mozam slobodno da patuvam?
Почитувана, правилото е следно од датумот на првиот влез во Шенген зоната во период од 6 месеци таму максимално може да престојувате 90 дена, по истекот на тие 6 месеци со нов влез имате право на престој повторно максимално до 90 дена
Pocituvani, Bi sakala da se informiram koi se uslovite za dobivanje na sina karta za rabota vo Germanija
Почитувана, посочуваме да се обратите до Амбасадата на Германија во Република Македонија, повелете контакти: Embassy of the Federal Republic of Germany, Lerinska 59, 1000 Skopje telephone:+389 2 3093 900 fax:+389 2 3093 899 e-mail info@skop.auswaertiges-amt.de
ME INTERESIRA DALI TREBA RABOTNA DOZVOLA ZA VELIKA BRITANIJA..? I AKO TREBA ZA KOLKU VREME ISTEKUVA OD MOMENTOT NA IZDAVANJE ...? BLAGODARAM!
Почитуван, посочуваме да се обратите до Амбасадата на Велика Британија во Република Македонија, повелете контакти: British Embassy, Salvador Aljende 73, 1000 Skopje telephone:+389 2 3299 299 fax:+389 2 3179 726 e-mail:britishembassyskopje@fco.gov.uk
Koi se dokumenti mi se potrebni za da zaminam na privremena rabota vo viena,avstrija?
Почитуван, посочуваме дека треба да се обратите до Амбасадата на Австрија во Република Македонија, повелете контакти: Embassy of the Republic of Austria, Mile Popjordanov 81000 Skopje telephone: +389 2 3083 400 +389 2 3083 700 Consular section fax: + 389 2 3083 350 e-mail: skopje-ob@bmеia.gv.at
sakam da patuvam za amsterdam i da ostanam tamu 1 mesec sto mi e potrebno pokraj biometriskiot pasos. pozdrav
Почитувана, за влез и краток престој до 90 дена во период од 6 месеци во Шенген зоната доволно е да поседувате валидна биометриска патна исправа, значи во период од 6 месеци таму максимално може да престојувате 90 дена, по истекот на тие 6 месеци со нов влез имате право на престој повторно максимално до 90 дена
pocituvani, me interesira dali so moite dve maloletni deca moze da patuvam za francija bez soodveten dokument odnosno soglasnost od tatkoto imajki vo predvit deka toj isto taka se naoga na rabota vo slovenija pa nznam dali treba pismen dokument odnosno soglasnost od nego jas i decata imame biometriski pasosi a izvadeni mi se i avionski povratni karti za 26 - 09 - 2012 ve molam za brz odgovor...blagodaram'
Почитувана, според наши сознанија неопходна ви е согласност од таткото, но за подетални информации ве молиме да се обратите до Министерството за внатрешни работи на Република Македонија.
vo koi drzavi moze da se patuva samo so licna karta vi blagodaram
Vo Republika Srbija i Republika Albanija.
Zdravo...imam gostin od Slovenija i toj saka da ostane podolg vremenski period vo Makedonija...koji se uslovite i shto treba da storime za da dobie dozvola za podolg prestoj ( edna godina )!? I...po zakon kolku vreme na prestoj ima vo Makjedonija?? I ve molam ako mozete da mi dadete podetalni informacii za vlez-izlez na Slovenec vo Makedonija i pravo na prestoj? Vi blagodaram.
Почитувана, посочуваме да се обратите до порталот на Министерството за внатрешни работи на Република Македонија ,кое е надлежно за издавање на дозволи за предстој.
Zdravo...sakam da ve prasham koi dokumenti se potebni za da moze nekoj od EU ( Slovenija )da se vencha vo Makedonija...shto dokumenti treba da ima ?!
Почитувана, посочуваме да се обратите до Министерството за внатрешни работи на Република Македонија.
Sakam da prasam iskoristiv 75 dena od moznite 90 vo germanija, se vrativ i sakam za dva dena pak da odam da gi iskoristam denovite koi gi nemam iskoristeno dali moze odma da se vratam i kolku mozam da ostanam samo tie denovi sto mi ostanaa ili novi 90 dena bidejki napraviv izlez??
Почитувана, правилото е следно: од датумот на првиот влез во Шенген зоната во период од 6 месеци таму максимално може да престојувате 90 дена, по истекот на тие 6 месеци со нов влез имате право на престој повторно максимално до 90 дена
Здраво, сакам да прашам кои документи се потребни за поднесување на сина карта за Германија или каде можам да се обратам за информации. Благодарам.
Почитувана, потребно е да се обратите до Амбасадата на Германија во Република Македонија. Повелете контакти: Embassy of the Federal Republic of Germany Lerinska 59, 1000 Skopje telephone: +389 2 3093 900 fax: +389 2 3093 899 e-mail:info@skop.auswaertiges-amt.de
Prv pat vlegov vo EU 2012 vo period (od 15-30 april), vtoriot pat (od 15 maj do 12 septe.). Znaci vo period od 6 meseci namesto 90 dena ostanav okolu 135 dena i za toa plativ paricna kazna ali bez nikakva zabrana. Periodot od 6 meseci od prvoto vleguvanje istekuva 15 oktomvri. Dali sega vo novite 6 meseci imam vednas pravo na nov vlez vo EU vo period od 90 dena zatoa sto imam prekoraceno i skoro se vrativ.
Почитуван, посочуваме да се обратите до надлежните органи на државата во која мислите да патувате.
pocitavani me intersira vaka prv pat vlegov vo eu na 06-04 2012 i posleden izelz od eu mi e na 31.08 2012 g izmedju toj period imav odeno 2 pati i gi iskoristiv 90 dena za prestoj vo eu. koga bi mozelo da povtorno mozam da vlezam vo eu zonata 6 te meseci smetano od prviot vlez zavrsuvatt na 06.10 2012 ..znaci koga bi mozel jas povtorno da vlezam vo eu zonata. blagodarm odnapred so pocitt...
Почитуван/а, правилото е следно: од датумот на првиот влез во Шенген зоната во период од 6 месеци таму максимално може да престојувате 90 дена, по истекот на тие 6 месеци со нов влез имате право на престој повторно максимално до 90 дена
jas imam zabrana za grcija no koga bi izvadil evropski pasos dali bi mozel da patuvam vo drugite zemji na eu
Почитуван, не сме надлежни да одговориме на вашето прашање.
prviot vlez so biometriski pasos e na 29.01.2010 vo bugarija na 01.06.2012 bev vo germanija i se vrativ na 18.06.2012. na 12.10.2012 sakam povtorno da odam germanija do 02.01.2013. posle toa vo februari 2013 treba da odam povtorno na 7 dena. dali treba da se pravi pauza od 90 dena. vi blagodaram.
Почитуван, правилото е следно: сметано од датумот на првиот влез во Шенген зона во наредните 6 месеци максимално може да се престојува до 90 дена таму, потоа правилото се повторува.
Zdravo jas i mojot sin koj ima 3.5god sakame da odime eden mesec na gosti vo germanija kaj baba me interesira dali osven pasosi potrebno e nekoj grug gokument(garancija) i dali treba soglasnost od drugiot roditel i ako treba kade da se dade takva soglasnost pozdrav i blagodaram
Почитувана, потребна ви е согласност од другиот родител која се дава и заверува кај нотар, за подетални информации потребно е да се обратите до порталот на МВР кои се надлешни за ваков тип на документ.
prviot vlez so biometriski pasos e na 29.01.2010 vo bugarija na 01.06.2012 bev vo germanija i se vrativ na 18.06.2012. na 12.10.2012 sakam povtorno da odam germanija do 02.01.2013. posle toa vo februari 2013 treba da odam povtorno na 7 dena. dali treba da se pravi pauza od 90 dena. vi blagodaram.
Почитуван, правилото е следно: сметано од датумот на првиот влез во Шенген зона во наредните 6 месеци максимално може да се престојува до 90 дена таму, потоа правилото се повторува.
zdravo sakam da prasam za deka moze da se raboti vo eu jas sakam vo germanija kakvi uslovi treba sakam da znam
Почитуван, не сме надлежни да одговориме на вашето прашање.
sakam da prasam ako ste protepana od danska i imate zabrana 5 godini vo taa zemja dali imame pravo da patuvame vo drugite eu zemji ,
Почитувана, не сме надлежни да одговориме на вашето прашање, посочуваме да се обратите до надлежните органи на земјите во кои планирате да патувате.
Pocituvani zaiteresiran sum da zaminam vo spanija na 10.02.2013 do 10.05.2013 na studentska praksa no ne so viza tuku samo so biometriski pasos potoa sakam na 15.06.2013 do 15.09.2013 da prestojuvam vo germanija kade i ke rabotam kako student so biometriski pasos.Dali e vozmozno da imam problem so pasosot i kolku vreme treba da pauziram pomegu ovie dve patuvanja Se nadevam na odgovor vo brzo vreme Fala odnapred
Граѓаните од Република Македонија кои поседуваат биометриски пасош можат да останат во Шенген зоната максимум до 90 дена од датумот на влез во период од шест месеци (180 дена). Овој период се смета од вашиот прв влез на територијата во рок од шест месеци. На пример, доколку сте влегле во Шенген-зоната на 1 февруари, следниот шестмесечен период започнува на 1 август. Ако често патувате во Шенген-зоната, ваша е одговорноста да го пресметате преостанатиот број на денови од шестмесечниот период. Оттаму, може да остварите повеќе кратки патувања, под услов дека времетраењето на сите тие патувања да не е подолго од вкупно 90 дена во период од 6 месеци. Дали можам да живеам и работам во Шенген зоната? Новите правила се однесуваат само на патувањата. Според новите правила, граѓаните на Република Македонија не добиваат право да престојуваат повеќе од 3 месеци или пак да се вработат во Шенген зоната. Доколку планирате да останете подолго од три месеци, да се вработите или пак да студирате во временски период подолг од 90 дена, имајте предвид дека пред вашето заминување, мора да поднесете апликација за виза за долг престој, дозвола за престој или работна дозвола во амбасадата или конзулатот на земјата во која ќе патувате. Работа или престој во Шенген-зоната без релевантна национална дозвола за работа или престој се незаконски.
Zdravo,sakam da prasam dali moze da patuvam sama so avion do zagreb a imam 17 godini i dali ke mozam da ja pominam hrvatskata granica so covekot sto ke me zeme od tamu ili potrebni se nekakvi dokumenti ?
Почитувана, посочуваме да се обратите до Министерството за внатрешни работи на Република Македонија.
Почитувани бидејки нема датум на прашањата, ке прашам повторно на 23.10.2012г. Дали може со лична карта во Косово и во Црна Гора. Фала многу. Поздрав
Почитуван, со Косово немаме спогодба за влез на државјаните од двете земји со лични карти. Со Црна Гора имаме потпишана спогодба за влез на државјаните од двете земји со лични карти, но истата сеуште е стапена во сила.
zdravo,na 31.07.2012 dojdov vo turcija kako sportist,no se uste nemam zemeno viza,tuka imam pravo do 3 meseci da ostanam ako ne gresam,koi se kaznite ako gi nadminam tie 3 meseci ? vi blagodaram
Почитуван, можеме да ја потврдиме вашата констатација за престој без виза до 90 дена во период од 6 месеци сметано од датумот на влез, а за казните можете да се информирате од надлежните органи во Република Турција.
Sakam da prasam dali titulata diplomiran inzener po Biologija od PMF vo R.M e kopletno priznaena vo Slovenija ili za nostirifikacija na diploma e potrebno polaganje na nekoi ispite ili kade da se obratam za podetalnu informacii.
Почитувана, треба да се обратите до Амбасадата на Република Словенија во Репулика Македонија, тел. 3103 041, факс 3176 631, e-mail vsk@gov.si
Почитувани. Веќе еден месец со сопругата сме во САД(Калифорниа).Сопругата е вработена на "University of California-San Diego" .Пред тргнување јас се одјавив од МК,но сопругата не. Моето прашање е: Дали е потребно да се пријавиме во некое конзуларно представништво или амбасада во САД,и дали неодјавувањето на сопругата ке биде проблем? П.С Оваа прашање го поставив преку е-маил до МНР на РМ пред 2 недели,но оттаму уште немам одговор. Ви благодарам однапред
Почитувани, одјавувањето можете да го извршите во едно од нашите дипломатско-конзуларни претставништва на Република Македонија во САД: Вашингтон, Њујорк, Чикаго или Детроит. Посочуваме на Член 8 од Законот за пријавување на живеалиштето и престојувалиштето на граѓаните: Граѓанинот кој има намера привремено да престојува во странство од три месеци до една година или да биде на привремена работа во странство повеќе од една година, должен е непосредно пред заминувањето да го пријави одењето во странство кај надлежниот орган во местото на живеалиштето, или на граничниот премин, или непосредно по заминувањето во дипломатско-конзуларното претставништво на Република Македонија во таа земја, односно во рок од три дена да го пријави враќањето во живеалиштето на Република Македонија. Во случајот од став 1 на овој член, граѓанинот е должен да ги пријави и малолетните деца кои патуваат со него. За граѓаните кои не го пријавиле заминувањето во странство подолго од три месеци, надлежниот орган по службена должност ќе врши евидентирање.
moze li da dobijam kontakt mail od vrabotenite koi ja izdavaat viza na salter vo amerikanskata ambasada, bi sakal da gi pasam nekoi raboti?
Почитуван, посочуваме да се обратите до належните во Амбасадата на САД во Република Македонија, повелете контакти: Embassy of the United States of America Samoilova 21, 1000 Skopje telephone:+389 2 3102 000 fax:+389 2 3102 499 web-site http://skopje.usembassy.gov
sakam da znam dali vo zemjite od eu zonata moze da se prestojuva naednash 180 dena namesto dva pati po 90
Граѓаните од Република Македонија кои поседуваат биометриски пасош можат да останат во Шенген зоната максимум до 90 дена од датумот на влез во период од шест месеци (180 дена). Овој период се смета од вашиот прв влез на територијата во рок од шест месеци. На пример, доколку сте влегле во Шенген-зоната на 1 февруари, следниот шестмесечен период започнува на 1 август. Ако често патувате во Шенген-зоната, ваша е одговорноста да го пресметате преостанатиот број на денови од шестмесечниот период. Оттаму, може да остварите повеќе кратки патувања, под услов дека времетраењето на сите тие патувања да не е подолго од вкупно 90 дена во период од 6 месеци.
Почитувани, Нашата компанија ќе организира форум за телеком оператори.Дел од посетителите се од Јужна Африка и Обединетите Арапски Емирати. Ќе Ве молам за информација каде може да обезбедат виза за влез во Македонија? Ни треба точна адреса на Амбасадата,емаил и телефон, бидејќи на интернет има неколку различни адреси.Ви благодариме однапред
Почитувани, Амбасадата на РМ во Каиро ги покрива сите афрички земји, а ОАЕ ја покриваме од нашата Амбасада во Катар. Контактите ќе ги најдете на www.mfa.gov.mk.
Pocituvani, dali vo R.Srbija mozam da vlezam so biometriska licna karta i dali mi treba soglasnost od roditelot (tatko) za 2 maloletni deca (5 i 7 god)? Dokolku mi e potrebna soglasnost kade mozam da ja izvadam? Se raboti za eden den vo Belgrad. pozdrav
Pocituvana, posocuvame da se obratite do nadleznata institucija t.e. do portalot na MVR na RM.
pocituvni prestojuvav vo belgija kaj sin mi 80 dena se vrativ pred 60 dena dali mozam da patuvam sega i kolku mozam da prestojuvam vo belgija zakonski
Почитуван, правилото е следно: сметано од датумот на првиот влез во Шенген зона во наредните 6 месеци максимално може да се престојува до 90 дена таму, потоа правилото се повторува.
pocituvani-a po prestojot od 90 dena vo shengen zona i vraqanjeto vo RM posle kolku vreme mozham pak da patuvam vo shengen dali e potrebna pauza
Почитуван, правилото е следно: 90 дена во Шенген зона, 90 дена надвор од Шенген зоната
Imam devojka od S.A.D. (New york), zaedno sme 2 god. Sakame da pravime viza K-1 (viza za svrsuvanje). Dali e mozno da znam koja e kompletnata dokumentacija sto treba da ja dostavi devojkata,a isto i jas vo amerikanska ambasada vo skopje i kako bi se odvivala procedurata? Fala!
Почитуван, посочуваме да се обратите до надлежната иституција, Амбасадата на САД во Република Македонија, повелете контакти: Embassy of the United States of America, Samoilova 21, 1000 Skopje telephone:+389 2 3102 000 fax:+389 2 3102 499 web-site http://skopje.usembassy.gov
Pocituvani, prestojuvav vo Polska eden mesec (zaklucno so 02.10.2012) i sega treba da zaminam za Malta isto taka na eden mesec (pocnuvajki od 26.12.2012). Dali ke imam nekakov problem poradi toa sto za nekolku dena ne ispolnuvam 90dena nadvor od sengen zonata? I kade da se obratam za podetalni informacii. Blagodaram
Почитуван, правилото е следно: сметано од датумот на првиот влез во Шенген зона во наредните 6 месеци максимално може да се престојува до 90 дена таму, потоа правилото се повторува.
Sakamda patuvam za Amerika tamu ke se zadrzam poveke od 6 meseci a ke patuvam preku London pa sakam da znam dali ke mi treba viza za london,bidejki pred nekoj den bev informirana deka dokolku se zadrzam poveke vreme vo Amerika potocno poveke od 3 meseci deka za tranzitot preku London ke mi trebalo viza za Anglija.Ve molam dokolku mozite kazete mi sto da pravam ili kaj da se obratam za tocni informacii.
Почитувана, точни информации можете да добиете од Амбасадата на САД во Република Македонија, повелете контакт информаци: Embassy of the United States of America Samoilova 21, 1000 Skopje telephone: +389 2 3102 000 fax: +389 2 3102 499 web-site http://skopje.usembassy.gov
Ve molam da mi odgovorite dali za turisticka poseta na republika Irska ni e potrebna VIZA so biometriskiot pasos
Почитувана, за Р. Ирска потребна ви е виза, за виза може да аплицирате во најблиското нивно представништво кое се наоѓа во Братислава од каде тие ја покриваат Република Македонија, повелете контакт телефон +421 2 59 30 9611.
Imam golem problem. Godinava prvpat avionski vlegov vo sengen zonata (Italija) od 19 do 22 Januari. Posle toa od 11 do 15 April istotaka so avion. Tretiot pat na 27 Juni dojdov so avtobus i ja napustiv drzavata na 10 Avgust so kola. Prestojuvav vo Makedonija do 29 Septemvri i pak dojdov vo Italija i seuste sum tuka (20/11/2012). Ne razbiram vo vrska so broenjeto na 90-te dena od 180. Dali treba da brojam od 19 Januari do 19 Juli kako 6 meseci pa od 20 Juli navamu da pocnam od pocetok kako novi 6 meseci? Blagodaram odnapred.
Почитуван, правилото е следно: сметано од датумот на првиот влез во Шенген зона во наредните 6 месеци максимално може да се престојува до 90 дена таму, потоа правилото се повторува.
Dali e potrebna viza za patuvanje vo Liban i kako se dobiva?
За влез во Либан потребна ви е виза, за виза може да аплицирате во Амбасадата на Либан во Анкара, контакт тел.+903124467485.
ve molam ako moze da mi odgovorite na prasanjeto dali od januari se ukinuva vizniot rezim za makedonija?fala vi unapred
Почитувана, немаме такви сознанија.
kolku moze da se prestojuva vo eu
Почитувана, без да се регулира долг престој, во ЕУ туристички максимално може да се престојува до 90 дена во период од 6 месеци сметано од датумот на првиот влез во ЕУ Шенген зоната.
Дали може да се оди во Црна Гора со биометриска лична карта преку Србија?
Почитувана, билатералниот договор со Црна Гора со кој ќе се овозможи влез на државјаните на двете земји и со биометриски лични карти сеуште е во фаза на ратификација би требало од јануари најдоцна февруари 2013 да биде ратификуван и да влезе во сила меѓутоа од пред три години со одлука на црногорска влада државјани на Република Македонија може да влегуваат и да престојуваат со лични карти во Црна Гора до 30 денови.
Pocituvani, Me interesira dali ni e potrebna viza za Mozambik Afrika i kade bi mozele da podneseme baranje za dobivanje na viza dokolku nie potrebna.Blagodaram
Почитуван, за влез во Мозамбик потребна ви е виза, за виза може да аплицирате во нивното најблиско представништво од каде ја покриваат Република Македонија во Рим, повелете нивен контакт тел. број +39068074582.
dobiv zabrana za patuvanje vo zemjite od sengen zonata pri prestoj vo Slovacka poradi nadminuvanje na 90 dena.Moeto prasanje e dali mozam da patuvam vo Kipar i Bugarija koi se vo EU,a ne se seuste vo sengen zonata.Vi blagodaram.
Почитуван, не сме надлежни да одговориме на вашето прашање, посочуваме да се обратите до надлежните органи на државите во кои планирате да патувате.
Pocituvani,bev tocno tri meseci vo Svajcarija,sega bi sakala da odam vo Germanija,no dali najprvo e potrebno da napravam pazuza od tri meseci pa togas da odam vo Germanija?
Почитувана, вашата констатација е точна, мора да направите пауза од три месеци.
zdr me interesira znaci vo eu imas pravo 3 meseci 3 vo mk pa posle pak 3 vo eu 3 vo mka ako trite meseci sum bil vo germanija od od 20 09 2012 do 15 12 2012god dali sega treba da se ceka 3meseci za pak da odam ili sega od 01 01 2013 se smeta druga godina i pak imam pravo6 meseci za ova godina
Почитувана, почетокот на нова тековна година нема врска со правилото 3 месеци во и 3 месеци надвор од Шенген зоната.
Ќе ве молам да ми одговорите на следново прашање: Мојот прв влез во шенген зоната беше на 23 Јуни и тоа 2 дена,потоа во септември влегов во истата држава и престојував 85 дена,тоа се 86 дена во рок од 6 месеци. Од моето прво влегување во државата 6 месеци изминуваат на 23 декември,a во меѓувреме имав излез од таа држава.Дали и кога можам да се вратам во таа држава без виза,затоа што сум студент а имам проблеми со документите потребни за визата ?
Почитувана, без да се регулира долг престој, во ЕУ туристички максимално може да се престојува до 90 дена во период од 6 месеци сметано од датумот на првиот влез во ЕУ Шенген зоната.
во период од 6 месеци јас веќе престојував во шенген зоната 90 дена.Дали ќе можам да се вратам повторно ,како 90 дена во наредни 6 месеци.
Почитувана, во ЕУ туристички максимално може да се престојува до 90 дена во период од 6 месеци сметано од датумот на првиот влез во ЕУ Шенген зоната, потоа правилото се повторува.
во период од 6 месеци јас веќе престојував во шенген зоната 90 дена.Дали ќе можам да се вратам повторно ,како 90 дена во наредни 6 месеци.
Почитувана, во ЕУ туристички максимално може да се престојува до 90 дена во период од 6 месеци сметано од датумот на првиот влез во ЕУ Шенген зоната, потоа правилото се повторува.
dobro utro jasum asmer kujovic od svajcarija imam firma vo svajcarija vo basel i sega dojdov vo mk vo prilep na odmor i ovde me imat informirano makedonija i svajcarija imat nekoe olesnuvanje deka makedonski drzavljanin deka mozi da raboti po 3 meseci vo svajcarija od mart vo novata godina i dalije toa istina i dalie toa moznos deka ce mozi dase raboti mene isto mi treba rabotnici pos i cekam na vas odgovor
Граѓаните на Република Македонија кои поседуваат биометриски пасош можат да останат во Шенген зоната максимум до 90 дена од датумот на влез во период од шест месеци (180 дена). Овој период се смета од вашиот прв влез на територијата во рок од шест месеци. На пример, доколку сте влегле во Шенген-зоната на 1 февруари, следниот шестмесечен период започнува на 1 август. Ако често патувате во Шенген-зоната, ваша е одговорноста да го пресметате преостанатиот број на денови од шестмесечниот период. Оттаму, може да остварите повеќе кратки патувања, под услов дека времетраењето на сите тие патувања да не е подолго од вкупно 90 дена во период од 6 месеци. Дали можам да живеам и работам во Шенген зоната? Новите правила се однесуваат само на патувањата. Според новите правила, граѓаните на Република Македонија не добиваат право да престојуваат повеќе од 3 месеци или пак да се вработат во Шенген зоната. Доколку планирате да останете подолго од три месеци, да се вработите или пак да студирате во временски период подолг од 90 дена, имајте предвид дека пред вашето заминување, мора да поднесете апликација за виза за долг престој, дозвола за престој или работна дозвола во амбасадата или конзулатот на земјата во која ќе патувате. Работа или престој во Шенген-зоната без релевантна национална дозвола за работа или престој се незаконски.
Pocituvani, do 2009 imam ziveeno vo Germanija, a posle toa imam preveno mnogu vlezovi i izlezi vo EU dali ke sakate da mi odgovorite na slednive prasanja: od koga treba da pocnam so racunanjeto na denovite za prestoj? koga zapocnuvaat moite 6 PRVI meseci? ova pravilo mi e dobro poznato Граѓаните од Република Македонија кои поседуваат биометриски пасош можат да останат во Шенген зоната максимум до 90 дена од датумот на влез во период од шест месеци (180 дена). Овој период се смета од вашиот прв влез на територијата во рок од шест месеци. На пример, доколку сте влегле во Шенген-зоната на 1 февруари, следниот шестмесечен период започнува на 1 август. Ако често патувате во Шенген-зоната, ваша е одговорноста да го пресметате преостанатиот број на денови од шестмесечниот период. megutoa me intersira sto se podrazbira pod PRV VLEZ... prv vlez otkako Makedonija go dobi pravoto na patuvanje bez vizi ili?!??!?!?! Odnapred blagodarm Pozdrav
Почитувана, вие самите одговоривте на вашето прашање, правилото важи се рабира од датумот на првиот ваш влез во ЕУ откако е добиен безвизниот режим.
Почитувани, ве молам да ми кажете, како и каде да побарам азил во Швајцарија?
Почитуван, не сме надлежни да одговориме на вашето прашање.
Почитувани, ве молам да ме информирате која процедура и документи се потребни или каде да се обратам доколку сакам да патувам во Италија со мојот миленик (куче)?! Благодарам
Почитувана, посочуваме да се обратите до порталот на Министерството за Внатрешни Работи.
zdravo ,, pozz do vas ideava vi e super ,, za deportirani lica sto im e odzemen pasosot i sega naskoro treba da go zemam dali ke ima problem za patuvanje nadvor od drzavata , a vo Francija imam vencana zena i 2 deca i kako treba da go reguliram mojot prestoj tamu , da dobijam nekoj dokument kako treba da napravam ili ako imate nekoja idea poozz,, naskoro cekam odogovor
Почитувани, посочуваме за вашите прашања одговор да побарате од Амбасадата на Република Франција во Скопје или вашата сопруга да се обрати за информации до француската полицијата во местото на живеење.
Ve molam da mi odgovorite na edno prasajne!Prviot pat vlegov vo Danska na 04.10.2012god.bev 31den tamu.Sega po vtor Pat se naojgam vo Danska so vlez na 01.12.2012god.se vrajkam vo Makedonija na 21.01.2013god znaci vkupno 82 dena. Dali mozam po tri meseci da dojdam pak i da ostanam 90 dena bez perkin.Vi blagodaram odnapred.
Почитуван, во ЕУ туристички максимално може да се престојува до 90 дена во период од 6 месеци сметано од датумот на првиот влез во ЕУ Шенген зоната, потоа правилото се повторува.
на 31.03.2013 му истекува пасосшот на син ми ,а деновиве треба да одиме во бугарија,може да влезе без проблем или има правило на рок пред истекување
Почитувана, посочуваме да се обратите до Министерството за внатрешни работи.
dali moze 15 godisnik sam da patuva vo crna gora
Почитуван, посочуваме да се обратите до Министерството за внатрешни работи.
imam koristeno 88 dena vo eu i se vratif pred nov godina 2012 dali mozam da patuvam sega pak vo eu za 2013 ili treba da qekam da pominat 3 meseci
Почитуван, во ЕУ туристички максимално може да се престојува до 90 дена во период од 6 месеци сметано од датумот на првиот влез во ЕУ Шенген зоната, потоа правилото се повторува.
Pochituvani, Ziveam i rabotam vo Tajvan i ne sum bil vo Makedonija od 2006.Momentalno go imam stariot pasosh koj kako shto znam veke e ponishten.Dali ke mozam da vratam od Tajvan do Makedonija so stariov pasosh pa posle da si izvadam biometriski. Ke ve molam za ekspeditiven odgovor poshto kartata za letanje veke mi e kupena.Vi blagodaram za odgovorot.
Почитуван г-дине, Ве информираме дека со стариот син пасош нема да можете да патувате, бидејќи истите се прогласени за неважечки на 27.02.2012г. Посочуваме да се обратите до Амбасадата на Република Македонија во Пекинг со барање да ви издадат Патен лист. Тоа е патен документ за еднократна употреба, за враќање дома. Веднаш пратете им по e-mail копија од стариот пасош и дозволата за престој во Тајван, а по пошта ќе треба да им испратите две фотографии, такса за патниот лист, како и други документи што ќе ви ги побара Амбасадата. Embassy of the Republic of Macedonia in Beijing, Sun Li Tun Diplomatic Compound 3-2-21, Post code 100600 Beijing - PR China Tel.++ 86 10 6532 7846, ++ 86 10 6532 7848, ++ 86 10 6532 7847 E-mail:beijing@mfa.gov.mk http://www.missions.gov.mk/beijing/en
zdravo,,,pozz do vas idejava e super,, imam edno prasanje znaci deportiran sum od francija denes go zemam pasosot dali ke imam prepreki da odam vo francija,,tamu ima Vencana zena i 2 deca pozz,,,ocekuvam vo tekot na denot da mi odgovorite pozz,,,,,
Почитуван, единствено надлежна да ви одговори е Амбасадата на Франција во Република Македонија, посочуваме да се обратите до нив, повелете нивни контакти: Embassy of the French Republic, Salvador Aljende 73, P.O.Box 557, 1000 Skopje telephone: +389 2 3244 300 fax: +389 2 3244 313 web site:www.ambafrance-mk.org
Bi sakala da prasam, dali mozam da izlezam od makedonija i vlezam vo bugarija so istecena licna karta, odnosno, dali mi e potreben samo biometriski pasos ili i licna karta? Vi blagodaram.
Почитувана, за влез во Република Бугарија потребен ви е само важечки биометриски пасош.
bila vo germanija po 3 meseci cela godina... poslednij pat mene rekli [to mora da platim kazna ale pak mene puwtili.... deportaciju ne dali i ja sega mora platim kaznu ale ne znam kade!!!
Почитувана, потребно е да се обратите до Амбасадата на Германија во Република Македонија. Embassy of the Federal Republic of Germany, Lerinska 59, 1000 Skopje telephone: +389 2 3093 900, fax: +389 2 3093 899 e-mail: info@skop.auswaertiges-amt.de
zdr. Imam prasanje. Dali e mozno eden student da raboti vo stranstvo ( Germania, Italija) , so potvrda od fakultet deka e redoven student ( prevedena, notarizirana, apostilirizirana) ? Fala .
Почитуван потребно е да се обратите до Амбасадата на Германија во Република Македонија Embassy of the Federal Republic of Germany, Lerinska 59, 1000 Skopje telephone: +389 2 3093 900 fax: +389 2 3093 899 e-mail info@skop.auswaertiges-amt.de И до Амбасадата на Италија во Република Македонија Embassy of the Republic of Italy, Osma Udarna Brigada 22, 1000 Skopje telephone: +389 2 3236 500, fax: +389 2 3236 505 e-mail: segreteria.skopje@esteri.it web site: www.ambskopje.esteri.it
zdr. Imam prasanje. Dali e mozno eden student da raboti vo stranstvo ( Germania, Italija) , so potvrda od fakultet deka e redoven student ( prevedena, notarizirana, apostilirizirana) ? Fala .
Почитуван потребно е да се обратите до Амбасадата на Германија во Република Македонија Embassy of the Federal Republic of Germany, Lerinska 59, 1000 Skopje telephone: +389 2 3093 900 fax: +389 2 3093 899 e-mail info@skop.auswaertiges-amt.de И до Амбасадата на Италија во Република Македонија Embassy of the Republic of Italy, Osma Udarna Brigada 22, 1000 Skopje telephone: +389 2 3236 500, fax: +389 2 3236 505 e-mail: segreteria.skopje@esteri.it web site: www.ambskopje.esteri.it
Stariot pasos mi istekuva vo april ovaa godina . Slusam deka ima mobilni ekipi niz cela Evropa koi vrsat izdavanje na novi biometriski pasosi, nasekade, samo ne vo Polska . Postoi li nekoja verojatnost deka ekipa ke dojde i tuka vo Varsava.
Почитувани, Во одговор на Вашето барање, Ве известуваме дека нема предвидено доаѓање на екипа за биометриски пасоши во Варшава. Воедно, информираме дека, за замена на Вашата патна исправа може да Се обратите, во, за Вас, најблиската Амбасада на РМ во странство. Согласно законската процедура, секој државјанин на Република Македонија, пред да поднесе барање до едно од надлежните дипломатко –конзуларно преставништва на Република Македонија во Мелбурн, Канбера. Чикаго, Њујорк, Детроит, Торонто, Берлин, Бон, Минхен, Стокхолм, Копенхаген, Хаг, Брисел, Берн, Лондон, Париз, Венеција, Виена и Љубљана, потребно е претходно да го најави својот интерес за добивање на пасош на еден од следните телефонски и факс броеви или е-маил адреси: Мелбурн: телефон: ++ 61 3 986 722 00; факс: ++ 61 3 986 722 99; е-маил: melbourne@mfa.gov.mk Канбера: телефон: ++ 612 6282 6220; факс: ++ 612 6282 6229; е-маил: canberra@mfa.gov.mk Чикаго: телефон: ++ 1 312 419 8020, ++ 1 312 419 8114; факс: ++ 1 312 419 8040; е-маил: chicago@mfa.gov.mk Детроит: телефон: ++ 1 248 354 5537, ++ 1 248 354 5356; факс: ++ 1 248 354 5538; е-маил: detroit@mfa.gov.mk Њујорк: телефон: ++ 1 646 524 5750, ++ 1 646 524 5752; факс: ++ 1 646 524 5754; е-маил: cg.newyork@mfa.gov.mk Торонто: телефон: ++ 1 416 322 21 96; факс: ++ 1 416 322 24 12; е-маил: toronto@mfa.gov.mk Стокхолм: телефон: ++ 46 8 661 18 30; ++ 46 8 667 21 45; факс: ++ 46 8 667 21 45; е-маил: stockholm@mfa.gov.mk Копенхаген: телефон: ++ 45 39 76 69 20, ++ 45 39 76 69 28, факс: ++ 45 39 76 69 23; е-маил: copenhagen@mfa.gov.mk Хаг: телефон: ++ 31 70 427 44 64, ++ 31 70 427 44 65; факс: ++ 31 70 427 44 69; е-маил: hague@mfa.gov.mk Брисел: телефон: ++ 32 2 734 56 87; факс: ++ 32 2 732 07 17; е-маил: brussels@mfa.gov.mk Лондон: телефон: ++ 44 207 976 0535, ++ 44 207 976 0538; факс: ++ 44 207 976 0539; е-маил: london@mfa.gov.mk Париз: телефон: ++ 331 45 77 10 50, ++ 331 45 77 85 77, ++ 331 45 77 10 73; факс: ++ 331 45 77 14 84; е-маил: paris@mfa.gov.mk Берн: телефон: ++ 41 31 352 00 02, ++ 41 31 352 00 16, ++ 41 31 352 00 28, ++ 41 31 352 00 30; факс: ++ 41 31 352 00 57, ++ 41 31 352 00 37; е-маил: bern@mfa.gov.mk Венеција: телефон: ++ 39 041 532 02 82, ++ 39 041 532 72 80; факс: ++ 39 041 532 12 79; е- маил: venice@mfa.gov.mk Берлин: телефон: ++ 49 30 890 69 522; факс: ++ 49 30 895 41 194, ++ 49 30 890 69 525; е-маил: berlin@mfa.gov.mk Бон: телефон: ++ 49 228 23 7986; ++49 228 23 0971; факс: ++ 49 228 23 77433; е-маил: bonn@mfa.gov.mk Минхен: телефон: ++ 49 89 542 447 56; факс: ++ 49 89 542 447 58; е-маил: munich@mfa.gov.mk Виена: телефон: ++ 43 1 524 8756, ++ 43 1 524 8757; факс: ++ 43 1 524 8753; е-маил: vienna@mfa.gov.mk Љубљана: телефон: ++ 386 1 421 00 21, ++ 386 1 421 00 22; факс: ++ 386 1 421 00 23; е-маил: ljubljana@mfa.gov.mk Најавувањето може да се изврши во следните периоди Прв период: 22 ноември 2012 – 15 јануари 2013 година Втор период: 01 март – 31 мај 2013 година Со почит,
Почитуваи, имам диплома од државниот универзитет, поточно од економски факултет. Би сакала да знам, дали оваа диплома ми е призната во Германија? Однапред благодарам.
Почитуван потребно е да се обратите до Амбасадата на Германија во Република Македонија Embassy of the Federal Republic of Germany, Lerinska 59, 1000 Skopje telephone: +389 2 3093 900 fax: +389 2 3093 899 e-mail info@skop.auswaertiges-amt.de
Почитувани, од 5-10 февруари ќе бидам во Грција.Но после 3 месеци во јуни сакам да одам во Германија 82 дена. Дали ќе имам некаков проблем?
Почитувана, правилото е следно во период 0д 6 месеци сметано од датумот на првиот влез во ЕУ зоната таму максимално може да се престојува до 90 дена, потоа правилото се повторува.
Pozituvani, ke patuvam od Makedonija vo Belgija. Ke pautvam so niskobudzetskata kompanija Wizzair i aerdromot vo Eindhoven - Holandija ke go koristam kako transit, posto direkten let do Belgija preku Wizzair nema. Dali e dovolen biometriski pasos ? Bi vi bil blagodaren dolkolku ste vo moznost brzo da mi odogovorite.
Почитуван, за туристички престој до 90 дена во 6 месеци сметано од датумот на првиот влез за сите земји од ЕУ зоната потребен ви е само важечки биометриски пасош.
Sakam da znam kako i dali postoi takva procedura, za dobivanje rabotna viza, za vo Germanija so zavrseno sredno obrazovanie od tret i cetvrt stepen profil-masinski, struka-masinski mehanicar i tehnicar.Vi Blagodaram odnapred!
Почитуван, посочуваме да се обратите до Амбасадата на Германија во Република Македонија, повелете контакти: Embassy of the Federal Republic of Germany, Lerinska 59, 1000 Skopje telephone: +389 2 3093 900 fax: +389 2 3093 899 e-mail: info@skop.auswaertiges-amt.de
Rabotam kako Au-pair vo Avstrija.. rabotnata viza mi vazi do 31 Avgust 2013.Sakam da prasam otkako ke si dojdam vo Makedonija na 31 Avgust ...koga mozam da dojdam pak vo Avstrija kako turist--dali mozam vednas posle izlezot?
Почитувана ќе мора да отсуствувате 90 дена надвор од Шенген зоната. За повеќе детали посочуваме да се обратите во Амбасадата на Австрија во Скопје или до полицијата за странци (Fremdenpolizei) во Австрија, во општината каде што моментално престојувате
Pochituvani, momentalno sum vo Sofia (imam bugarsko drzhavjanstvo) me interesira dali mozham so mojot avtomobil na bg tablici da se vratam vo makedonija slushnav deka na makedonskata granica barale nekakva karticka za odjava od mkd adresa?
Почитуван, ќе треба да се обратите во Министерството за внатрешни работи, Сектор за управно-надзорни работи, каде ќе добиете одговор на прашањето или на е-маил kontakt@mvr.gov.mk
Почитувани, би сакала да ве замолам да ми кажете колку трае работничката виза за земјите од ЕУ, исто така колку време може да се остане во државата без виза за работење или студирање или некои други исклучоци. Се работи за Република Чешка и Шпанија. Исто така, каква виза треба да имам ако сакам да живеам таму,да работам или студирам. Ви благодарам.
Граѓаните на Република Македонија кои поседуваат биометриски пасош можат да останат во Шенген зоната максимум до 90 дена од датумот на влез во период од шест месеци (180 дена). Овој период се смета од вашиот прв влез на територијата во рок од шест месеци. На пример, доколку сте влегле во Шенген-зоната на 1 февруари, следниот шестмесечен период започнува на 1 август. Ако често патувате во Шенген-зоната, ваша е одговорноста да го пресметате преостанатиот број на денови од шестмесечниот период. Оттаму, може да остварите повеќе кратки патувања, под услов дека времетраењето на сите тие патувања да не е подолго од вкупно 90 дена во период од 6 месеци. Новите правила се однесуваат само на патувањата. Според новите правила, граѓаните на Република Македонија не добиваат право да престојуваат повеќе од 3 месеци или пак да се вработат во Шенген зоната. Доколку планирате да останете подолго од три месеци, да се вработите или пак да студирате во временски период подолг од 90 дена, имајте предвид дека пред вашето заминување, мора да поднесете апликација за виза за долг престој, дозвола за престој или работна дозвола во амбасадата или конзулатот на земјата во која ќе патувате. Работа или престој во Шенген-зоната без релевантна национална дозвола за работа или престој се незаконски. За повеќе детали посочуваме да се обратите во Амбасадата на Чешка или Шпанија во РМ.
Почитувани,имам биометриски пасош и ми истекува на 27, 05, 2013.Треба да патувам до австрија на 2 дена и германија на 1 ден,вкупно 3 дена.Дали ке имам проблеми зошто пасошот ми е при крај. Благодарм многу
Почитуван, посочуваме да се обратите до надлежното министерство, т.е. МВР на РМ.
Pocituvani jas imam edno prashanie . jas imam zabrana za da odam vo Evropa na edna godina ,i sakam da znam kade mozham da ja vidam vo nashite institucij ovde vo makedonija do koga mie e zabrana data . bllagodaram mnogu
Pocituvan treba da se obratite vo zemjata kade e napraven prestapot, vo R.Makedonija ne e mozno da se izvrsi proverkata. Potrebno e da se javite vo Ministerstvoto za nadvoresni raboti, za eventualna ponatamosna postapka, tel. 023110 333, local 653, 256, 583.
Почитувани,јас сум 18години и сакам да стапам во брак со девојка која е малолетна и има 15години. Јас сум со француско државјанство а мојата девојка со македонско државјанство сакам да знам дали можеме да стапиме во брак иако таа е малолетна.Благодарам многу
Soglasno Zakonot za semejstvo vo RM, za vasiot slucaj nadlezen organ e Ministerstvoto za trud i socijalna rabota na R.Makedonija, tel. 023106 342, kade ke gi dobiete site potrebni informacii
me interesira dali moze od makedonija da se odi za shvedska za azill...
Почитувана, Република Македонија има демократски систем на уредување и не се наоѓа во листа на земји во кои што индивидуалните или колективните права на луѓето се загрозени. Поради тоа, граѓаните на Република Македонија не можат да добиваат статуз АЗИЛАНТ во трети земји (со тоа ниту во Шведска).
me interesira dali moze od makedonija da se odi za shvedska za azill...
Почитувана, Република Македонија има демократски систем на уредување и не се наоѓа во листа на земји во кои што индивидуалните или колективните права на луѓето се загрозени. Поради тоа, граѓаните на Република Македонија не можат да добиваат статус АЗИЛАНТ во трети земји (со тоа ниту во Шведска).
Почитувани, Ве молам да ме информирате кои документи дополнително се потрбни за аплицирање на англиска виза за шофери освен апликацијата. Однапред Благодарам
Подетални информации за аплицирање за виза можат да се добијат на: http://ukinmacedonia.fco.gov.uk/en/ e-mail:britishembassyskopje@fco.gov.uk телефон : +389 2 3299 299 факс: +389 2 3179 726 ; Од понеделник до четврток од 08.00 - 12.00 и 13.00 - 16.30, додека петок од 08.00 - 13.00.
Pocituvani,me. Interesira kolku vreme pred istekuvanje na vaznosta na patnata isprava moze da se patuva nadvor od drzavava na 2-3 dena,pokonkretno za R.Bugarija prasuvam?Blagodaram
Почитувана, посочуваме да се обратите до Министерството за внатрешни работи.
Pocituvani,jas sum gradjanin na R.Kosovo,vo tekot na 2002-2006 godina sum prestojuvala vo R.Makedonija i sum odela vo sredno uciliste vo Tetovo kade zavrsiv 3 razreda od sredno uciliste.Napomenuvam deka ne bev so reguliran prestoj kako stranec, tukmu bev so zivealiste kaj mojata rodnina, sega imam potreba za uverenie deka ne sum suduvana od Osnoven sud Tetovo za period od 2002 do 2006 godina za koja kako maloletnik prestojuvav vo Tetovo, so naznaka deka uverenie mi e potrebno pred organite vo SAD za dobivanje na semejna viza.
Почитувана, обратете се до Основниот суд во Тетово, поздрав.
Почитувани сакам во блиска иднина да го посетам Еквадор контактирав со повеќе нивни амбасади низ Европа за да добијам информации за виза за влез во земјата, притоа од сите нив добив повратна информација дека виза за Македонски државјанин не е потребна се додека лицето престојува до 90 дена во земјата. Па ви ве замолил за потврда на оваа информација.Исто би ве замолил да ми дадате одговор дали ми треба транзит виза за Колумбија? Благодарам за времето.
Почитуван, не сме надлежни да ја потврдиме оваа информација, обратете се до Амбасадата на Еквадор во Белград телефонски број........+38113440135. За колумбија потребна ви е виза, надлежна е нивната Амбада во Виена тел. број..............+4314084132.
Ve molam da mi odgovorite na tema:jas i moite brakja rodeni sme vo Polska.Moite roditeli tamu se skoluvale i raboteli.Dali po osnov sto sme tamu rodeni i sme ziveele odreden period,ni sledi polsko drzavjanstvo i soodvetni polski dokumenti? Pozdrav i blagodaram
Почитуван, потребно е да ја консултирате Амбасадата на Полска во Република Македонија, повелете контакти: Embassy of the Republic of Poland Djuro Djakovic 50, 1000 Skopje telephone:+389 2 3112 647 telephone/fax: +389 2 3119 744 e-mail:ambasada@skopje.polemb.net website: www.skopje.polemb.net
zdravo ve molam dali moze da mi odgovorete za ova prasanje imam slovenska firma na moe ime jas sum so makedonski pasos,dali moze da rabotam vo evropskite zemji,i do kolku vreme blagodaram odnapred
Почитувана, врска со Вашето прашање информираме дека Министертвото за надворешни работи неможе да одговори на истото бидејќи нема надлежност за толкување на законски прописи и билатерални договори на други држави. Условите за работа на странски физички и правни лица се уредени одделно со внатрешни законски прописи на секоја држава.
Pocituvani, me interesira dali e veke dozvoleno patuvanje vo C Gora samo so biometriska licna karta?
Почитувана, државјани на Република Македонија може да патуваат во Црна Гора со биометриска лична карта.
Dali se patuva vo Kosovo so biometriska licna karta?
Почитувана, државјани на Репулика Македонија може да патуваат во Косово само со биометриски пасош.
Kakov dokument e potreben (koj go izdava), osven vazecki pasos, za patuvanje na 15 godisno dete vo stranstvo bez roditelite, a so drugi vozrasni lica?
Почитувана, Ве известуваме дека за малолетно дете (15 годишно) да патува во странство без родителите, потребна е полномоштво од двата родители, заверена во Нотар.
zdravo me interesira dali mi e potrebna soglasnost od mojot soprug za moeto 4 godisno dete da patuva so mene vo svajcarija ?
Почитувана, Ве известуваме дека за да патувате со малолетно деке (4 годишно) надвор од државата, потребна е согласност и од другиот родител/вашиот сопруг.
Sakam da ve zamolam da mi odgovorite ako mozite ili da me upatite kade da se obratam za odgovor kakvi dokumenti mi se potrebni za vadenje na amerikanski vizi za maloletni deca za da patuvaat so nivniot dedo
Почитувани/а За сите информации околу постапката за американска виза, потребно е да се обратите директно до Амбасада на Соединетите Американски Држави во Скопје: Општи информации за контакт Адреса: Амбасада на САД, Ул. "Самоилова" бр.21 1000 Скопје Република Македонија Тел: +389 2 310-2000 (0 – за оператор); факс: +389 2 310-2499
dali imame pravo da imame 2 drzavjantsvi makedonska i na edna druga drzava
Почитувани, За сите информации околу постапката за државјанство обратете се во Министерството за внатрешни работи на Република Македонија-Одделение за државјанство. тел: +389 (0)2 3 117 222
Pocituvani,me interesira dali od 01.01.2014 ke im bide potrebna na Bugarite dozvola za rabota vo Eu zemjite ? blagodaram
Почитувани, Во врска со вашето прашање треба да се обратите до надлежните органи на Бугарија, односно Министерство за надворешни работи на Бугарија.
Da ve prasam dali ima novi granicni pravila i dali moze da ostanam poveke od 3 meseci vo stranstvo bidejki sum so makedonski pasos. Vi blagodaram odnapred
Почитувана, Македонските државјани имат право на 90 дена престој во земјите потписнички на Шенгенскиот договор во шестмесечен период, сметано од денот на првото влегување. Ако имате намера да престојувате подолго од 90 дена, треба да аплицирате за дозвола за привремен престој.
pocituvani jas dojdov vo slovenija na 12 januari i sum so makedonski pasos dali mozam da ostanam poveke od 3 meseci? slusnav deka ima novi granicni pravila koi mozelo da ostanes poveke od 3 meseci nadvor od drzavata samo da napravis vlez izlez,,ve molam da mi kazete
Почитувана, Македонските државјани имат право на 90 дена престој во земјите потписнички на Шенгенскиот договор во шестмесечен период, сметано од денот на првото влегување. Ако имате намера да престојувате во Словенија подолго од 90 дена, треба да аплицирате за дозвола за привремен престој.
Почитувани, ме интересира како македонски граѓанин колку можам да останам во државите од ЕУ и дали престојот во Романија - Бугарија се смета исто како и престој во Германија - Италија ? фала
Почитувани, Македонските државјани имат право на 90 дена престој во земјите на ЕУ во шестмесечен период, сметано од денот на првото влегување. Престојот во Романија и Бугарија за смета исто како престој во ЕУ (двете земји се членки на ЕУ)
Почитувани, дали е стапена на сила спогодбата за патување со биометриски Лични Карти во Србија? Дали државјанин на Србија може да патува во Македонија со лична карта?
Почитувана, Спогодба меѓу Владата на Република Македонија и Владата на Република Србија за условите за патување на државјаните на двете земји е стапено во сила од 26 февруари 2012 година. Согласно наведеното државјаните на Србија може да патуват во Република Македонија со лична карта.
Zdravo, imam nekolku prasanja i ve molam za odgovor. Jas sum drzavjanin na Republika Makedonija koj momentalno prestojuva vo Avstralija. Mi trebaat informacii dali mi se potrebni vizi za patuvanje vo Kina, Tajvan i Hong Kong i ako da, kako moze da gi dobijam? Vi blagodaram
Почитувани, За сите информаци за визниот режим на Република Македонија за наведените држави, молиме посетете ја веб страната на Министерството за надворешни работи на Република Македонија: http://www.mfa.gov.mk/?q=node/270 и на документот Визен режим имате информаци дали е потребна виза, надлежна Амбасада и контакт број.
Dali mozam nekako da patuvam vo Kosovo so biometriska licna karta, zatoa sto pasoshot mi e vo ambasada (cekam viza). Fala
Почитувани, Ве известуваме дека македонските државјани може да патуват во Косово само со биометриски пасош, не со лична карта.
dali moze da se patuva vo kosovo so biometriska licna karta?
Почитуванa, Ве известуваме дека македонските државјани може да патуваaт во Косово само со биометриски пасош, не со лична карта.
Moite 90 dena vo Sengen zonata veke se iskoristeni, sto mozam da napravam da odam vo Grcija 7 dena na odmor?mozebi postoi molba ili nekoj drug nacin. Odnapred vi blagodaram.
Почитувани, Државјаните на Република Македонија кои поседуваат биометриска патна исправа можат да патуваат без виза за краток престој во земјите од шенгенската зона. Престојот не треба да биде подолг од вкупно 90 денови, во период од 180 денови, сметано од денот на првиот влез.
Почитувани! Сакам да се информирам колку време граѓаните на европската унија можат да престојуваат во Македонија ако се пријавени во полиција дека престојуваат во Македонија. Ви благодарам однапред.
Почитувана, Граѓаните на ЕУ имат право на вкупно 90 дена престој во Република Македонија, во период од 180 денови, сметано од денот на првиот влез.
Pocituvani imam zabrana za vleza vo grcija do 5 maj 2013, me interesira kade da se obratam vo Makedonija za ponistuvajne na zabranata. Vi blagodaram.
Почитувани, За сите информации околу забраната за влез во Грција, треба да се обратите во нивната Амбасада во Скопје. тел. (02) 3219260
Јас сум државјанин на Република Македонија, кој во месец јуни 2013 година има потреба да патува во Република Црна Гора, па ме интересира дали одејќи преку Република Косово, може да ги преминам двете граници и македонско-косовската и косовско- црногорската со мојата биометриска лична карта бидејќи имам информација дека е потпишан договор со кој би се овозможило вакво преминување меѓутоа не сум сигурен дали е стапен на сила договорот со Република Црна Гора. Ви благодарам
Почитувани, Ве известуваме дека македонските државјани може да патуваат со биометриска лична карта само Албанија, Србија и Црна Гора. Во Косово може да патувате само со биометриски пасош.
Колку време пред истекот на личната карта можам да ја користам, да патувам со неа? Во април ќе одам во Белград, но личната карта ми истекува во јуни. Дали ќе биде тоа проблем?
Почитувана, Ве известуваме дека биометриската лична карта може да ја користите се до истекување на важноста.
Pocituvani prviot vlez vo EU zonata go napraviv na 25 oktomvri 2012 iskoristiv 66 dena i naredno vleguvanje sakam da bide na 15ti april i dali jas mozam prvo da gi iskoristam ostanatite 24dena da napravam eden den izlez od EU i da go zapocnam noviot ciklus..Vi blagodaram odnapred Почитуван,Дали ќе може да добијам подетален одговор од вас пошто за моево прашање барав на нет и најдов многу одговори во кои има службени лица од ЕУ и кои кажуваат дека може да се искористат прво деновите од стариот период да се направи излез и да се започне со новиот период.. Ве замолувам ако може за по опширен одговор од ваша страна..Ви благодарам однапред...
Почитувана, граѓаните на Република Македонија кои поседуваат биометриска патна исправа можат да патуваат без виза за краток престој во земјите од шенгенската зона. Престојот не треба да биде подолг од вкупно 90 денови, во период од 180 денови, сметано од денот на првиот влез. За подетални информации околу престојот во Шенген зоната, треба да контактирате со Амбасадата на земјата на вашето прво влегување во Шенген зоната.
Почитувани, Се зборува дека македонските државјани можат да патуваат во србија и во албанија само со лична карта... Сакам да знам дали истото правило важи и за влез во косово? Ви благодарам
Почитувани, Македонските државјани во Косово може да патуваат само со биометриски пасош, со лична карта се патува во Албанија, Србија и Црна Гора.
Dali mozam da patuvam vo bugarija so validna biometriska licna karta?
Почитувани/а, Во Бугарија може да патувате само со биометриски пасош, не со лична карта. Македонските државјани со лична карта може да патуваат само во Албанија, Србија и Црна Гора.
Dali mozam da ostanam vo Germanija 92 dena, so toa sto rabotodavecot ke mi dade dogovor za studentska rabota od 01.06 - 30.08.2013 = 91den i ke imam povraten avionski bilet? Treba li da imam + nekakva dozvola za tie 2-3 dena ?
Почитувана, Граѓаните на Република Македонија кои поседуваат биометриска патна исправа можат да патуваат без виза за краток престој во земјите од шенгенската зона. Престојот не треба да биде подолг од вкупно 90 денови, во период од 180 денови, сметано од денот на првиот влез. Во вашиот случај , за подетални информаци за вашиот престој треба да се обратите во надлежните органи на Германија.
Pocituvani imam 15 godini a za nedela dena kje odam na ekskurzija vo Viena .Me interesira dali kje mi bide potrebno polnomostvo bidejki na vasiot sajt procitav deka polnomostvo im e potrebno na maloletni lica do 14 godini koi patuvaat sami?
почитувана за патување надвор од државата за малолетни лица, под 18 години, потребна е согласност од родителите.
Добар ден, сакам да се информирам дали може малолетно дете да замине за странство со еден родител или треба да патува со двајцата.
Почитувани, За да патува малолетно дете во странство со еден родител, треба да има согласност и од другиот родител.
imam zabrana za grcija i eu ,no mi istekuva za 5-6 dena ,dali ke mozam pak da patuvam vo eu bez problem sega?
Почитувани, За сите информации околу изречената забрана треба да се обратите во Амбасадата на Грција во Скопј, тел. (02) 3219260
Почитувани, дали може во Косово да се патува само со лична карта?
Почитувани, Државјаните на Република Македонија во Косово може да патуваат само со биометриска патна исправа. Со лична карта се патува во Албанија, Србија и Црна Гора.
zdravo.sakam da mi pomognete i sakam da znam koji su mi dokumenti potrebni ja sum drzavljanin srbije ozenjen sam sa makedonkom i zivim vo makedonija ali na sekoji 3 meseci moram da pominam granica . moze li ja da znam koji dokumenti mi se potrebni za da modzam da napravam boravak vo makedonija i da dobijem stranska licna karta ?
Почитувани, За сите информации за постапката за регулирање на престој во Република Македонија по основ на брак, треба да се обратите во Амбасадата на Република Македонија во Софија, или ако се наоѓате во Република Македонија треба да се обратите во Министерството за внатрешни раоти на Република Македонија-Сектор за странции.
дали може да се патува во Босна и Херцеговина само со лична карта или мора или мора да се поседува пасош.
Почитувани, Државјаните на Република Македонија во Босна и Херцеговина може да патуваат само со биометриски пасош. Со лична карта може да се патува во Албанија, Србија и Црна Гора.
decko mi e vo london jas sakam da odam i sakam da ve prasam dali ke moze so biometriskiot pasos ili ke mi treba viza?
Почитувани/а, За државјаните на Република Македонија потребна е виза за влез во Велика Британија. За сите информации околу постапката за виза треба да се обратите во нивната амбасада во Скопје, тел. (02) 329 9299.
zdravo sum majka na tri deca i sakam da odam nagosti kaj moite roditeli imam majka bolna vo germanija i sakam da ostanam celi 180 dena dali ke imam problemi vo nasata granica koga ke se vratam ili nekoja zabrana za eu i dali ke bide pricina da mi se ukine pravoto za treto dete sto ja dobivam kako pomos od drzavata ve molam malku po obrazlozeno da mi odgovorete,blagodaram.....
Почитувани, Државјанит на Република Македонија имаат право на 90 престој во ЕУ (во вашиот случај Германија) во шестмесечен период , сметано од датумот на првото влегување. Ако не се почитува наведениот услов, односно ако седите повеќе од дозволеното тогаш ќе имате санкции од земјата домаќин Германија.
zdravo dali ke vlezeme vo evropska unija i toa koga dali mozete nekoi informacii da ni dadete...blgodaram
почитуван/а во врска со оваа прашање треба да се обратите до Владата на Република Македонија, Секретаријат за Европски Прашања
sakame da patuvame za egipet kade treba viza da izvadime
Почитувани, За македонските државјани потребна е виза за Египет, и се обраќаме преку нивната Амбасада во Софија. тел. +359 29881509
Pocituvani, dali moze da me informirate kolku iznesuva paricnata kazna dokolku se precekorat dozvolenite 90 dena prestoj (vo ramikite na 6 meseci) vo Germanija? Vo slucajov se raboti za dopolnitelni 35 dena kon regularnite 90. Slucajot go prijaviv vo Sluzbata za stranci vo Germanija, no ne me informiraa za visinata na kaznata, pod izgovor deka toa ce ni go soopstat pri izlez od zemjata (pri pasoska kontrola na aerodrom).
Почитувани, За сите информации околу пречекорените денови (престој) во Германија, ќе се обратите во нивната Амбасада во Скопје (02) 3093900
Дали може малолетно лице да патува во Албанија со друг документ, освен пасош?
Почитувани, Државјаните на Република Македонија може да патуваат во Албанија со биометриска лична карта. Воедно, ве известуваме дека за малолетни деца не се издаваат лични карти, што значи дека детето мора да поседува пасош за да патува во Албанија (во придружба на родителите).
Pocituvani, dali se usvoi spogodbata megju MK i Kosovo za vlez vo drzavata samo so licna karta i dali e na sila?
Почитувана, Ве известуваме дека меѓу Република Македонија и Косово, не постои таква Спогодба. Македонските државјани во Косово може да патуваат само со биометриски пасош. (истото важи и за нивните државјани за влез в Република Македонија). Со почит,
sakam da patuvam za Francija da kupam kola. imam biometriski pasos.i sum vo raboten odnos vo skopje. kakkvi dopolnitelni dokumenti mi trabat?
Почитувани, За македонските државјани не е потребна виза за влез во Франција.
Se izvnuvam Dali moze dami informirate ako ostanam vo druga drzava poveke ot 3 meseci dali ke imam nekekvi problemii .. vo Makedonskata Granica. ve molam odgovor cekem ...pozz
Почитувани, Ако престојувате во друга држава подолого од дозволеното, односно ако правите прелекорување на дозволените 90 дена, ќе имате санкции од земјата домаќин (каде престојувате).
pachituvani, sakam da ve prasam dali moze da patuvam za srbija so licna karta ili toa samo vazese za vreme na evropskoto prvensto vo rakomet ? blagodaram
Почитувани, Државјаните на Република Македонија може да патуваат во Србија со биометриска лична карта.
Za patuvanje vo Hrvatska, dali e potrebno patnicko osiguruvanje i dali i do koja vozrast e potrebno detsko sediste za vo kola. Procitav deka treba( ako pobaraat ) da se prikazat sredstva na granica. sto ako nosime na kreditni karticki?koja e procedurata togas. nie ke odime kaj nasi rodnini tamu.
Почитувана, За сите детални информациии околу вашето патување во Хрватска, контактирајте ја нивната Амбасада во Скопје. тел. +389 2 3248 173. Со почит,
za maloletno dete od 3 godini koi dokumenti mu se potrebni za da vleze vo albanija ili vo crna gora bidejki za vozrasnite e dozvoleno samo so biometriska licna karta so eden rodite
Почитувана, За малолетно дете да патува во странство, (конкретно Албанија и Црна Гора) мора да поседува пасош. Со почит,
me interesira,imam sin koj ke studira vo italija pa sakam da znam ima podneseno dokumenti svidetelstva za zavrseno sredno obrazovanie do italijanskata ambasada,onlajn se ima prijaveno na fakultetot vo italija, priemen treba da polaga na 3-ti septemvri,pa sakam da znam koga moze da podnese baranje za italijanska viza i koi dokumenti ke mu bidat potrebni
Почитувани, За сите информации околу постапката за престој по основ школување/ студирање во Италија, треба да се обратите во Амбасадата на Италија во Скопје. тел. (02) 32 36 500
Почитувани, пасошот ми истекува на 1-ви јули а јас сакам да излезам од државата во периодот од 21 до 24 јуни, дали има законски рок во кој пред истекување на патната исправа не треба да се напушта државата и дали ќе имам некој проблем на граница поради тоа? Однапред Ви благодарам!
почитуван/а, за патување надвор од државата патната исправа треба да има најмалку 3 месеци рок на важење после предвиденото патување. со почит,
Во кои земји може да се патува со македонска лична карта?
Почитувани, Во врска во вашето прашање ве известуваме дека македонските државјани со биометриска лична карта може да патуваат во Албанија, Србија и Црна Гора. Со почит,
Сакам да прашам дали за патвање во Албанија е потребен пасош и кои се условите за патување? Благодарам.
Почитувани/а Државјаните на Република Македонија, во Албанија освен со пасош може да патуваат и со биометриска лична карта. Со почит,
Dali so makedonska biometriska licna karta moze da se patuva vo ,Kosovo ,Albanija,Crna gora,Srbija odnosno koj s zemjite vo koj mozeme da patuvame bez pasos .
Почитувани, Македонските државјани со биометриска лична карта може да патуваат во само во Албанија, Србија и Црна Гора. Со почит,
kolku vreme mozam da pretstojuvam vo albanija so biometriska licna karta, dali ima odreden period ?
Почитувани, Македонските државјани (носители на пасош или лична карта) во Албанија може да престојуваат до 90 дена во шестмесечен период. Со почит,
kolku vreme mozam da pretstojuvam vo albanija so biometriska licna karta, dali ima odreden period ?
Почитувани, Македонските државјани (носители на пасош или лична карта) во Албанија може да престојуваат до 90 дена во шестмесечен период. Со почит,
zdravo jas imam 17 godini i sakam da patuvam sama nadvor od zemjata dali imije dozvoleno i ako ne e shto mi trebaat dokumenti za dozvola? blagodaram od napret:)
Почитувани, За малолетно дете да патува сам надвор од државата потребна е согласност од двете родители. Со почит,
Почитубани,пред визниот режим бев во Холандија и добив забрана за 5 години,но имам уште 1 година за да помине забраната, сакам да знам сега со визниот режим дали забраната важи за сите земји во еу јас тогаш имав само за Холандија но сега дали можам да одам во другите држави на шенгел зоната?
Почитувана, За сите информации околу изречената забрана, односно дали истата важи за целата Шенген зона, треба да се обратите во Амбасадата на Холандија. Со почит,
rtyujikoiuyiuyiui
Ви благодариме, Со почит
dali mogem da pituvame do albania samo s licna karta'?
почитуван/а државјаните на Република Македонија може да патуват само со биометриска лична карта во Републчика Албанија со почит,
za odmor vo Albanija jas i soprugot dali mozeme da odime samo so biometriska licna karta?Imame dve decinja koi sega napolnija edna godinka sto mi e potrebno za niv moze li so izvod od rodeni ili mora pasosh?
Почитувана, Македонските државјани може да патуваат во Албанија со биометриска лична карта. Вашите деца мора да поседуваат пасоши за патување во Албанија, не се поминува граница со извод на родени (изводот не е патен документ). Со почит,
mozam li da patuvam za crna gora so nova licna karta makedonska i vo koi drugi drzavi
Почитувани, Македонските државјани со биометриска лична карта може да патуваат во Албанија, Србија и Црна Гора. Со почит,
mozam li da patuvam za crna gora so nova licna karta makedonska i vo koi drugi drzavi
Почитувани, Македонските државјани со биометриска лична карта може да патуваат во Албанија, Србија и Црна Гора. Со почит,
Почитувани, дали Хрватските од 01.07.2013 држављани можат да влезат во Македонија со лична карта?
Почитувани, Ве известуваме дека согласно Одлуката на Владата на Република Македонија (Сл. весник број 123 од 02.10.2008) државјаните на земјите членки на Европската унија и потписнички на Шенген договорот можат да влегуваат во Република Македонија и со важечка лична карта издадена од надлежните органи на таа земја. Со почит,
pocituvani,dali mozam da prestojuvam tri meseci vo Avstrija ili Slovenija bez viza.Imam biometriski pasos i drzavljanin sum na R.Makedonija
почитуван/а секој државјанин на Република Македонија, кој поседува важечка биометриска патна исправа, со визната либерализација, може да патуват без виза во шенген земјите и тоа во времетраење од 180 дена(6 месеци)имаат право на престој 90 дена(3 месеци). внимание:секое пречекорување се казнува со закон. со почит,
Pocituvani,dali moze da patuvam vo kosovo so biometriska licna karta.Blagodaram
почитуван/а за патување во Косово, државјаните на Република Македонија треба да поседуваат биометриска патна исправа т.е. пасош, сеуште е во постапка спогодбата за реципрочно патување само со биометриски лични карти. со почит
Dali italijanski drzavjanin moze da vleze vo Makedonija bez pasos, samo so italijanska licna karta?
почитуван/а за влез во Република Македонија, сите државјани на шенген зоната може да доаѓаат само со валидна биоемтриаска лична карта. со почит
Mazena sum vo svajcarija i bev 3 meseci tamu sega se vrativ tuka suk veke 3 nedeli ama sakam pak da odam ovaa nedela zaradi dokumentite tamu. Dali mozesa odam da ne mi iskoci nekoj problem.
почитуван/а Ако вашиот прв престој бил врз основа на брак и вие сте престојувале со виза или имате регулиран престој во Швајцарија тогаш може да патувате, но ако вие сте престојувале таму како турист, значи вие сте го искористиле вашето право на престој, треба да престојувате во Република Македонија 3 месеци, за повторно да се стекнете со правото да патувате во шенген зоната.Визната либеларизација подразбира секој македонски државјанин може да престојува во шенген зоната во времетраење од 180 дена (6 месеци), има право на престој 90 дена (3 месеци0, секое пречекорување се казнува. со почит
Jas sum mazena vo svajcarija i bev tamu 3 meseci pa sega se vrativ vo skopje i tuka sum veke 3 nedeli. Ovaa nedela sakam pak da odam zaradi dokumentite tamu i sakam da znam dali moze da odam da ne mi iskoci nekoj problem. Vi blafgodaram
почитуван/а Ако вашиот прв престој бил врз основа на брак и вие сте престојувале со виза или имате регулиран престој во Швајцарија тогаш може да патувате, но ако вие сте престојувале таму како турист, значи вие сте го искористиле вашето право на престој, треба да престојувате во Република Македонија 3 месеци, за повторно да се стекнете со правото да патувате во шенген зоната.Визната либеларизација подразбира секој македонски државјанин може да престојува во шенген зоната во времетраење од 180 дена (6 месеци), има право на престој 90 дена (3 месеци0, секое пречекорување се казнува. со почит
ve molam me interesira so noviod zakon od 1 avgust koj se uslovite za dobivajne na sini kartoni ,jas dobro go zboruvam germanskiot jazik . i sto treba drugo da ispolnuvam za da dobijam takov karton unapret vi se blagodaram.
Почитувани/а Молиме да бидете поконкретни со вашето прашање, што конкретно сакате да прашување? што мислите под тоа сини картони ? Со почит,
zdravo sakam da prawam dali ima pravo nekoj wto ima firma vo germanija da zeme rabotnik ot makedonija i kojse uslovite odnaprt vi blagodaram
Почитувани, За сите информации околу постапката за привремен престој по основ вработување (македонски државјанин во Германија) треба да се обратите во Амбасадата на Германија во Скопје. Со почит,
Prijateli od Francija prestojuvaa vo Makedonija od 5 Maj 2013 do 5 avgust 2013. Ako mozi da mi kazite tocno na koj datum mozat da dojdat vo Makedonija i da prestojuvaat 90 dena?
почитуван/а државјаните на шенген зоната имаат право на престој Република Македонија без виза и тоа во период од 6 месеци(180 дена)имат право на престој 3 месеци(90 дена, ако странците го искористиле целиот престој од 90 дена наеднаш, мора да поседуваат во матичната земја 3 месеци за да повторно се стекнуват со правото на престој во Република Македонија. со почит,
me interesira sto e potrebno za prestoj od 1 mesec vo germanija se razbira na gostibidejki pred izvesen periot bev vratena od dizeldorf poradi nedovolno sredstva vo mene prijaviv400 evra a mi kazaa na aerodrom deka za toj prestoj moram da prijavam 1.400 evra, e sega me interesira dali moram da imam samo pari za toj period ili i garantno pismo za prestoj
Почитувани, Во врска со вашето прашање ве известуваме дека државјаните на Република Македонија имаат право на 90 дена престој во Шенген зоната (Германија) во шестмесечен период, сметано од датумот на првото влегување. Освен потребните средства треба да имате и контакт адреса на лицето кај кого ќе одите, во случај ако тоа се бара од надлежните гранични органи на Германија. Со почит,
Почитувани, ме интересира што треба да поседувам за да добијам работна виза во државите во Европа и како оди постапката за добивање на таа виза. Поздрав.
почитуван не може да добивате на работна виза во државите на Европската Унија, туку одделно или поединечно за секоја земја треба да аплицирате за виза, ин секоја земја има различни барања, со почит
pocituvani zena mi e od kosovo sega e mazena vo makedonija dali moze taa da patuva vo kosovo so kosovska biometriska licna karta ve molam da mi odgovorite
Почитуван/а Република Маакедонија и Република Косово сеуште немаат потпишано договор за обострането патување со биометриски лични карти. со почит,
Mojot prv vlez voopsto vo shengen zonata bese na 28.03..2010g,znaci se sozdava 6 mesecniot period do 28.09.2010 pa nareden do 28.03.2011g.No posle do 21.04.2013 g.nemam odeno voopsto vo shengen zona,dali posle pauzata sega od 21.04.2013 se sozdava nov 6 mesecen period?
Почитувани, Макеоднските државјани имаат право на 90 дена престој во шестмесечен период, сметано од денот на првото влегување. Ако дозволениот престој од 90 дена се користи одеднаш тогаш треба да се чека 3 месеци за да помине шестмесечниот период. Со почит
Mojot prv vlez voopsto vo shengen zonata bese na 28.03..2010g,znaci se sozdava 6 mesecniot period do 28.09.2010 pa nareden do 28.03.2011g.No posle do 21.04.2013 g.nemam odeno voopsto vo shengen zona,dali posle pauzata sega od 21.04.2013 se sozdava nov 6 mesecen period?
Почитувани, Макеоднските државјани имаат право на 90 дена престој во шестмесечен период, сметано од денот на првото влегување. Ако дозволениот престој од 90 дена се користи одеднаш тогаш треба да се чека 3 месеци за да помине шестмесечниот период. Со почит
Ve molam dali ke moze da go dobijam br ili mailot od avstriskata ambasada vo RM?odnapred vi blagodaram.
почитуван/а Во продолжение ви доставувам веб страна, е-маил и контакт тел на Австриската Амбасада во Скопје, skopje-ob@bmeia.gv.at www.bmeia.gv.at/botschaft/skopje.html тел.(02) 3083700:++3892 3083 400, со почит,
zdravo.so napraven izlez na blace vo Kosovo dali e mozen vlez od Srbija vo Makedonija so srpska biometriska licna karta,osobata e mazena vo Srbija. vi blagodaram.
почитуван/а согласно спогодбата потпишувана меѓу Република Македонија и Република Србија за патување обострането на државјаните на двете земји само со биометриска лична карта. со почит,
zdravo!imam prasajne vo vrska so prestojot vo sengen zonata.napraviv vlez na 07.07 - 2013 i prestojuvav do 26.09-2013 toa se 82 dena.do sega 90 dena pauza vo mk,no ne se pominati 180 dena od vlezot vo sengen zonata.dali mozam da patuvam sega poso pominaa 90 dena od koga sum vo mk ili treba da pocekam da pominat tie 180 dena. vi blagodaram !
почитуван/а согласно шенгенсколо олеснување, во период од 180 дена имате право на престој 90 дена, во вашиот случај ваѓшиот прв влез е во јули месец, вие имате повторно право за патување во јануари. со почит,
Epa vaka...imam bratyfcetka vo Sidney Avstralija pa bi sakal kaj nea da odam na gosti..pa ottamy da odam kaj dryga bratyfcetka za Amerika kaj edna, pa ottamy za Anglija kaj edna dryga pomalenka od mene mislam deka bese i na krajot pak vo Anglija mestoto se vika Njy Casll ako ne se lazam.Me interesira kako mozam da stigna do tamy.......m?
почитуван/а за патување во Австралија за носителите на македонски патни исправи(пасош, потребна е виза, надлежна амбасада за издавање визи за државјаните на Република Македонија е Амбасадата на Австралија во Белград, тел.+381113303400, со почит
zdravo.imam prasanje vo vrska so prestojot vo sengen zonata. t.e svajcarija. napraviv vlez na 17.08.2013 i prestojuvav do 05.11.2013, dali imam pravo posle nova godina da odam pak ili mora da cekam 90dena. vi blagodaram
почитуван/а ако сте го искористиле правото на престој од 90 дена во период од 180 дена во шенген зоната, тогаш мора да престојувате 90 дена во Република Македонија. со почит,
zdravo, otidov za svajcarija na 08.08.2013 se vrativ na 11.9.2013 i pak otidov na 17.11.2013 sega sum vo svajcarija planiram da se vratam na 05.02.2014 dali treba posle da cekam 3 meseci ili moze da ostanam uste 3 meseci vo 2014 t.e do 30 mart. blagodaram
Почитувани, Макеоднските државјани имаат право на 90 дена престој во шестмесечен период, сметано од денот на првото влегување. Ако дозволениот престој од 90 дена се користи одеднаш тогаш треба да се чека 3 месеци за да помине шестмесечниот период. Со почит
pocituvani ako izvadam samo bugarska licna karta smeeam li so taa licna karta da rabotam vo drzavite stose vo sengen zonata
Почитувани, За сите информации околу условите и поволностите за бугарски документи треба да се обратите во надлежните органи на Р. Бугарија. Со почит,
dokolku bi odel na odmor vo grcija,dali e potreben pasos za dete od 7 godini
почитуван/а за патување надвор од Република Македонија потребно е да се поседува важечка патна исправа, т.е. пасош, освен за патување во Црна Гора, Република Србија и Република Албанија може да се патува само со биометриска лична карта. со почит.
Pocituvani, Vo ovoj moment sum vo Ialija veke 1mesec na odmor me interesira dokolku sedam uste 1 mesec i se vratam vo Makedonija, na 10 dena. Dali imam pravo posle vrakanjeto vo Makedonija za 10 dena da odam povtorno vo Italija uste 3 meseci? Vi blagodaram odnapred
Почитуван/а, Во врска со вашето прашање ве известуваме дека државјаните на Р. Македонија имаат право на 90 дена престој во шестемсечен период во Шенген зоната. Почнувајќи од 18.10.2013 год. согласно член 5 став 1 од шенгенскиот граничен кодекс се менува досегашниот начин на пресметување на дозволениот престој како во рамки на шенген визата, така и кај безвизното патување на лица од трети држави. Наместо досегашниот начин на пресметување на дозволениот законски престој од „90 дена за 6 месеци“, кој почнуваше да се пресметува од денот на влез во земјата, отсега ќе има флексибилно пресметување на деновите на престој, односно при влезот во шенген зоната ќе се проверува колку од дозволените „90 дена престој во период од 180 денови“ се искористени во минатото. Со почит,
Sto ako se nadminat 90 dena prestoj vo Shengen zonata (konkretno imam ostanato 100 dena vo prvite 6 meseci)? Dali mozam povtorno da vlezam vo Shengen zonata otkako ke izminat tie 6 meseci? Blagodaram
Почитуван/а, Во врска со вашето прашање ве известуваме дека државјаните на Р. Македонија имаат право на 90 дена престој во шестемсечен период во Шенген зоната. Почнувајќи од 18.10.2013 год. согласно член 5 став 1 од шенгенскиот граничен кодекс се менува досегашниот начин на пресметување на дозволениот престој како во рамки на шенген визата, така и кај безвизното патување на лица од трети држави. Наместо досегашниот начин на пресметување на дозволениот законски престој од „90 дена за 6 месеци“, кој почнуваше да се пресметува од денот на влез во земјата, отсега ќе има флексибилно пресметување на деновите на престој, односно при влезот во шенген зоната ќе се проверува колку од дозволените „90 дена престој во период од 180 денови“ се искористени во минатото. Со почит,
Почитувани, дали би можела да добијам информација кои се потребните документи за издавање биометриски пасош и колку чини?
почитуван/а за секакви информации околу потребните документи и колку чини издавање на биометриски пасош ве молиме да се обратите до надлежните служби на Министерството за внатрешни работи. со почит,
Moze da rabotam vo stranstvo so bugarsko licna karta samo.da mi objasnite malku ako moze
почитуван/а за секакви информации околу патување и работа со бугарски пасош или бугарска лична карта ве молиме да се обратите до Амбасадата на Република Македонија во Скопје. тел.(02) 3229444
imam zabrana za vo shengen na ne odredeno vreme pred neko vreme me vratija od francija so bg dokumenti a zabranata mi e na mk dokumenti so treba da pravam ?bragodaram so pocit
Почитуван/а во врска со вашето прашање ве молиме да се обратите до мадлжената Амбасада на државата која ви ставила забрана на патната исправа. со почит
Pocituvani, kako bi mozel da doznaam od koga kje mozam da koristam novi 6 meseci za prestoj vo shengen zona? Bidejki sekoj prestoj vo grcija e evidentiran na list, a vo pasosot nemozam da vidam koga se sum vlegol vo grcija. Fala odnapred.
почитуван/а во врска со вашето прашање, ве молиме да ги бриоте вашите денови на престој во Република Грција од листот што го даваат при поминување на граничниот премин. со почит,
pocituvani dali so turisticka viza za rusija moze da se ostane 3 meseci
Почитуван/а ако ви е издадена виза со валидност за 3 месеци од надлежната Амбасада на Руската Федерација, можете да престојувате 3 месеци. со почит
Здраво, сакам да прашам. Дали и е потребно гарантно писмо на мојата сопруга за да дојде кај мене на гости во Шведска? Бидејќи ние заедно доаѓаме од Македонија во Шведска. Дали јас можам да потврдам некако или? Благодарам
Почитуван/а за патување во шенген зоната, со безвизниот режим потребно е да се поседува покана или гарантно писмо( или 65 евра за еден ден престој во шенген зоната и хотелска резервација)ако не поседувате гарантно писмо. со почит.
Zdravo, imam diplomu državnog fakulteta Srbije, Tehnološki fakultet. Srpski sam državljanin, međutim trebalo bi da se preselim u Makedoniju. Volela bih da znam, da li je diploma priznata u Makedoniji? Unapred hvala.
почитуван/а во врска со вашето прашање ве молиме да се обратите до Амбасадата на Република Македонија во Белград РЕПУБЛИКА СРБИЈА Амбасада на Република Македонија во Белград Gospodar Jevremova 34, 11 000 Belgrade ++ 381 11 328 49 24 ++ 381 11 328 49 67 ++ 381 11 328 50 76 belgrade@mfa.gov.mk www.missions.gov.mk/ или во Министерството за образование и наука на Република Македонија ул. Св. Кирил и Методиј бр.54 1000 Скопје Република Македонија тел: +389 2 3117 896 факс: +389 2 3118 414 e-пошта: contact@mon.gov.mk со почит.
Dobar den! Me interesira dali e potrebna makedonska viza za prestoj vo MK na nekolku dena, za lice so libanski pasos koe poseduva uredna Amerikanska viza. Blagodaram!
почитуван/а на државјаните на Либан за влез во Република Македонија треба виза, надлежна е Амбасадата на Република Македонија во Анкара +903124467485, или Секој странски државјанин, носител на валидна патна исправа на трета земја, кој поседува единствена повеќекратна виза Ц, важечка за сите земји потписнички на Шенгенскиот договор, може да влезе во Република Македонија без виза, со престој до 15 дена. Шенген визата треба да е важечка најмалку 5 дена повеќе од дозволениот престој. со почит,
Pocituvani, sakam da ve prasam. Dali na mojata sopruga i e potrebno garantno pismo za da dojde na gosti kaj mene vo Svedska? Poso zaedno patuvame od Makedonija vo Svedska. Blagodaram
Почитуван/а за патување во шенген зоната, со безвизниот режим потребно е да се поседува покана или гарантно писмо( или 65 евра за еден ден престој во шенген зоната и хотелска резервација)ако не поседувате гарантно писмо, а ако вие имате регулиран престој во Кралството Шведска, тогаш слободно можете да патувате заедно и вие да гарантирате за неа. со почит.
Pocituvani, sakam da ve prasam. Dali na mojata sopruga i e potrebno garantno pismo za da dojde na gosti kaj mene vo Svedska? Poso zaedno patuvame od Makedonija vo Svedska. Blagodaram
Почитуван/а за патување во шенген зоната, со безвизниот режим потребно е да се поседува покана или гарантно писмо( или 65 евра за еден ден престој во шенген зоната и хотелска резервација)ако не поседувате гарантно писмо, а ако вие имате регулиран престој во Кралството Шведска, тогаш слободно можете да патувате заедно и вие да гарантирате за неа. со почит.
Pocituvani sakam da se informiram za prestoj vo Italija ako odam vo mart sedam eden mesec,pa se vratam april bidam vo Makedonija pa maj i juni povtorno vo italija pa juli i avgust vo Makedonija dali vo septemvri ke imam pravo povtorno da odam i dali seto toa ke bide pravilno vi blagodaram odnapred
Почитуванi, Во врска со вашето прашање ве известуваме дека државјаните на Р. Македонија имат право на 90 дена престој во Шенген зоната (Италија) во шестмесечен период. Почнувајќи од 18.10.2013 год. согласно член 5 став 1 од шенгенскиот граничен кодекс се менува досегашниот начин на пресметување на дозволениот престој како во рамки на шенген визата, така и кај безвизното патување на лица од трети држави. Наместо досегашниот начин на пресметување на дозволениот законски престој од „90 дена за 6 месеци“, кој почнуваше да се пресметува од денот на влез во земјата, отсега ќе има флексибилно пресметување на деновите на престој, односно при влезот во шенген зоната ќе се проверува колку од дозволените „90 дена престој во период од 180 денови“ се искористени во минатото. Со почит,
dali mozam da rabotam vo germanija so mk pasos ni nudat dali e mozno toa ili ne
Почитувани, Во врска со вашето прашање ве известуваме дека визното олеснување за државјаните на Р. Македонија за Шенген зоната се однесува само ако се патува по туристички основ. Ако имате намера да работите во Германија, тогаш треба да се обратите во нивната Амбасада во Скопје, со барање за издавање на привремен престој по основ вработување. Со почит,
dali mozam da rabotam vo germanija so mk pasos ni nudat dali e mozno toa ili ne
Почитувани, Во врска со вашето прашање ве известуваме дека визното олеснување за државјаните на Р. Македонија за Шенген зоната се однесува само ако се патува по туристички основ. Ако имате намера да работите во Германија, тогаш треба да се обратите во нивната Амбасада во Скопје, со барање за издавање на привремен престој по основ вработување. Со почит,
Почитувани! Имам 17 години,живеам у канада имам Македонски пасош у јуни пасошот мене ми истекува, треба да дојдам со сестра ми да извадам нов, дали ја можам да извадам пасош на 17 години без присуство на родителите?
почитуван/а за извадење на нов пасош на малолетни деца, треба согласност од родител. со почит
Почитувани, Мојата вереница треба да пристигне од Русија, по втор пат, откако пред 3 месеци беше на престој кај нас 20 дена. За Русија не бараме визи, но дали важи правилото 3 месеци престој без виза? Како да се продолжи овој рок? Планираме да се венчаме тука после 4-5 месеци. Благодарам однапред.
Почитуван/а за државјаните на Руската Федерација е продолжена спогодбата за уште една година за престој во Република Македонија до 3 месеци без виза,но за да се продолжи престојот треба да си стапите во брак, и врз основа на брак ќе регулирате престојот во Министерството за внатрешни работи, -Сектор за странци. со почит,
Сакам да отворам теретана (Вежбална за боди билдинг и фитнес) ме интересира каква фирма треба да регистрирам и какви лиценци се потребни, односно што се е потребно? Благодарам однапред
почитуван/а во врска со вашето прашање ве молиме да се обратите до надлежните власти на Општината во која припаѓате. со почит
Bev vo Italija 95 dena (znaci 5 dena poveke od dozvoleniot period) kolku denovi treba da cekam pa povtorno da odam? Blagodaram odnapred
Почитувани, Во врска со вашето прашање ве известуваме дека државјаните на Р. Македонија имат право на 90 дена престој во Шенген зоната (Италија) во шестмесечен период. Почнувајќи од 18.10.2013 год. согласно член 5 став 1 од шенгенскиот граничен кодекс се менува досегашниот начин на пресметување на дозволениот престој како во рамки на шенген визата, така и кај безвизното патување на лица од трети држави. Наместо досегашниот начин на пресметување на дозволениот законски престој од „90 дена за 6 месеци“, кој почнуваше да се пресметува од денот на влез во земјата, отсега ќе има флексибилно пресметување на деновите на престој, односно при влезот во шенген зоната ќе се проверува колку од дозволените „90 дена престој во период од 180 денови“ се искористени во минатото. Со почит,
Pocituvani, pred izvesno vreme me vratija od Slovenska granita zato sto imav sedeno 95 dena vo Italija. Mi udrija pecat i bukvata "F" . Moze li da mi kazete dali toa znaci deka imam zabrana? Vi Blagodaram Odnapred
Почитуван/а во врска со вашето прашање, ве молиме да се обратите до Амбасадата на Република Словенија во Скопје тел(02) 317 8730 317 8734, и да се информирате за каков тип на забрана станува збор, и за колку време немате право да патувате во шенген зоната. со почит,
Dali moze 6 godishno dete od Germanija da vleze vo Makedonija so originalna vazecka germanska licna karta (kakva sto imaat i vozrasnite)? Odnapred vi blagodaram za brziot odgovor.
Почитуван/а Со важечка лична карта издадена од било која земја од Шенген зоната, може да патува само со лична карта, но да ве потседам дека лична карта се издава само на лица повозрасни од 18 години, во вашиот случај проверете дали детето има стварно лична карта(што не може да поседува), или тоа е ДОЗВОЛА ЗА ПРЕСТОЈ. со почит,
Sum patuval. Od Skopje na arodrom pojdov za svedska na 29 11 2013 g Se vrativ na 22 02 2014.Dali ke moze da patuvam 4 dena vo svedska Poradi svadba
Почитувани, Почнувајќи од 18.10.2013 год. согласно член 5 став 1 од шенгенскиот граничен кодекс се менува досегашниот начин на пресметување на дозволениот престој како во рамки на шенген визата, така и кај безвизното патување на лица од трети држави. Наместо досегашниот начин на пресметување на дозволениот законски престој од „90 дена за 6 месеци“, кој почнуваше да се пресметува од денот на влез во земјата, отсега ќе има флексибилно пресметување на деновите на престој, односно при влезот во шенген зоната ќе се проверува колку од дозволените „90 дена престој во период од 180 денови“ се искористени во минатото. За повеќе информации јавете се во амбасадата на Германија во Скопје. Со почит,
Za dobivanje na prestoj vo R.Polska, mi baraat uverenie deka nemam finansiski dolgovi vo R.Makedonija. Kade moze da go dobijam ova Uverenie
почитуван/а во врска со вашето прашање потврда за финансиски долгови издаваат банките, а дека немате финансиски долгови кон државата издава на Министерството за финансии на Република Македонија-Управата за јавни приходи, со почит,
Za dobivanje na prestoj vo R.Polska, mi baraat uverenie deka nemam finansiski dolgovi vo R.Makedonija. Kade moze da go dobijam ova Uverenie
почитуван/а во врска со вашето прашање потврда за финансиски долгови издаваат банките, а дека немате финансиски долгови кон државата издава на Министерството за финансии на Република Македонија-Управата за јавни приходи, со почит,
Здраво, Ми треба информација, имено за дозвола за престој во Р.Полска ми треба уверение дека нама финансиски долгови во Р.М. Каде можам да го добијам ова уверение. Поздрав
почитуван/а во врска со вашето прашање потврда за финансиски долгови издаваат банките, а дека немате финансиски долгови кон државата издава на Министерството за финансии на Република Македонија-Управата за јавни приходи, со почит,
pocituvani me interesira zosto na nasata makedonska pasoska kontrola mi baraa garantno pismo ili povraten bilet za da izlezam vo eu
Почитувани, Во врска со вашето прашање треба да се обратите во Министерството за внатрешни работи (надлежна институција), Сектор за граници и реадмисија, тел 02 3117 222. Со почит,
pocituvani dali za pat vo francija osven biometriska patna isprava moze da se odi i samo so garantno pismo ili treba uste nesto
Почитувани, Во врска со вашето прашање ве известуваме дека за патување во Франција, освен патната исправа (задолжително) треба да поседувате контакт информаци (покана) од лицето каде ќе престојувате и резервација на карта. Со почит,
Zdravo,, Dojdena sum vo Germanija na 18 mart do 18 juni mozam da ostanam tuka so makedonsi pasos,,no dobiv rabota kako student od biro za vrabotuvanje zav vo Germanija kako student..DALI KE MOZAM DA OSTANAM DO KRAJOT NA SEPTEMVI ZA DA RABOTAM SO TOJ DOKUMENT BEZ DA IMAM PROBLEMI ZA VRAKANJE VO MK?ODNAPRED BLAGODARAM
почитуван/а во врска со вашето прашање, вие имате право на престој 90 дена во период од 180 дена, но врз основа на работна виза, може да пестојувате повеќе, за подетално ве молиме да се обратите до надлежните органи на Сојузна Република Германија, со почит,
Dali moze Germanski drzavjanin da vleze vo makedonija so germanska licna karta?
почитуван/а државјаните на Европската Унија, може да патуваат во Република Македонија само со биометриска лична карта, со почит
Imam љубовник Vo Svecka i Sakam Da Ostanam 6 Meseci Dali imam Zabrana ili Ne i Kade Mozam Da Se Obratam
Почитувани, Почнувајќи од 18.10.2013 год. согласно член 5 став 1 од шенгенскиот граничен кодекс се менува досегашниот начин на пресметување на дозволениот престој како во рамки на шенген визата, така и кај безвизното патување на лица од трети држави. Наместо досегашниот начин на пресметување на дозволениот законски престој од „90 дена за 6 месеци“, кој почнуваше да се пресметува од денот на влез во земјата, отсега ќе има флексибилно пресметување на деновите на престој, односно при влезот во шенген зоната ќе се проверува колку од дозволените „90 дена престој во период од 180 денови“ се искористени во минатото. За повеќе информации јавете се во Амбасадата на Кралството Шведска во Скопје. Со почит
Дали државјанин на РМ, може да влезе во Косово и Црна Гора со важечка лична карта?
почитуван/а државајаните на Република Македонија може да патуваат во Црна Гора само со биометриска лична карта, а со Косово уште не е потпишано договор за обострането патување само со биометриска лична карта. со почит,
Dojden sum vo republika Finska kako turist i sum prijaven veke napolniv 90 dena ovde I sega sum najdel I rabota i imam napraveno i dogovor i imam kupuprodazen dogovor za nedvizen imo t no moram da cekam za apija uste 3 nedeli kako sto treba da podnesam baranje za prestoj I dali mozam da prestojuvam 180 dena od ednas
Почитувани, Почнувајќи од 18.10.2013 год. согласно член 5 став 1 од шенгенскиот граничен кодекс се менува досегашниот начин на пресметување на дозволениот престој како во рамки на шенген визата, така и кај безвизното патување на лица од трети држави. Наместо досегашниот начин на пресметување на дозволениот законски престој од „90 дена за 6 месеци“, кој почнуваше да се пресметува од денот на влез во земјата, отсега ќе има флексибилно пресметување на деновите на престој, односно при влезот во шенген зоната ќе се проверува колку од дозволените „90 дена престој во период од 180 денови“ се искористени во минатото. За повеќе информации обратете се во надлежните власти на Финска. со почит,
Pocituvani, imam edno prasanje do vas. Sakam da odam na 7 dneven odmor vo Grcija od 16.06 do 22.06, a potoa treba da odam na rabota vo Germanija od 28.06 do 27.09. Dali bi mozela da odam na 7 dneven odmor vo Grcija, dokolku sum vo Germanija posle toa 90 dena? Vi Blagodaram
Почитувани, Почнувајќи од 18.10.2013 год. согласно член 5 став 1 од шенгенскиот граничен кодекс се менува досегашниот начин на пресметување на дозволениот престој како во рамки на шенген визата, така и кај безвизното патување на лица од трети држави. Наместо досегашниот начин на пресметување на дозволениот законски престој од „90 дена за 6 месеци“, кој почнуваше да се пресметува од денот на влез во земјата, отсега ќе има флексибилно пресметување на деновите на престој, односно при влезот во шенген зоната ќе се проверува колку од дозволените „90 дена престој во период од 180 денови“ се искористени во минатото. визната либерализација подразбира патување во шенген зоната без виза, но без право на работа. со почит,
Zdravo imam edno prasanje da vi postavam.Pred nekoe vreme jas i mojata sopruga ja smenivme adresata na ziveenje od skopje vo pehcevo a so toa i licnite karti gi smenivme so adresa na pehchevo, e sega kolata koja sto e na moe ime e registrirana na skopski tabli i sakam da ja prefrlam na berovski tabli i pri toa mi treba odjava od skopje no jas ne sum vo moznost otidam vo skopje da go izvrsam toa bidejki sum na rabota pa dali moze mojata sopruga da otide ako ja oplnomosnam na notar i da go napravi toa pozdrav Ivan ilijev!!!
почитуван/а во врска со вашето прашање ве молиме да се обратите до надлежните служби на Министерството за внатрешни работи на Република Македонија во Берово или во Скопје. со почит,
Zdravo imam edno prasanje da vi postavam.Pred nekoe vreme jas i mojata sopruga ja smenivme adresata na ziveenje od skopje vo pehcevo a so toa i licnite karti gi smenivme so adresa na pehchevo, e sega kolata koja sto e na moe ime e registrirana na skopski tabli i sakam da ja prefrlam na berovski tabli i pri toa mi treba odjava od skopje no jas ne sum vo moznost otidam vo skopje da go izvrsam toa bidejki sum na rabota pa dali moze mojata sopruga da otide ako ja oplnomosnam na notar i da go napravi toa pozdrav Ivan ilijev!!!
почитуван/а во врска со вашето прашање ве молиме да се обратите до надлежните служби на Министерството за внатрешни работи на Република Македонија во Берово или во Скопје. со почит,
Pocituvani, treba da patuvam vo edna od drzavite na sengen zonata, dali moze da zemam bilet vo eden pravec bidejki vo Makedonija ke se vratam so moite prijateli koi ke doagjaat tuka na odmor pritoa vo ganacionoto pismo da navedat deka ke se vrakjam nazad so niv so avtomobil?
почитуван/а во врска со вашето прашање ве информираме дека вие може да имате авионски билет во една насока. со почит.
Почитувани, Ме интересира дали Грчката влада направила некои измени скоро за граѓаните на Р.Македонија за дозволени денови на престој т.е од дозволените 90 дена во рок од 180 ден на помалку , ВИ Благодарам
почитуван/а, во врска со вашето прашање ве информираме дека нема никакви измени. со почит
Koi dokumenti se potrebni za vlez vo Makedonija od Srbija za maloletno lice (7 god.) koe patuva vo pridruzba na eden od roditelite koj inace poseduva biometriska licna karta ( ne i pasos). Blagodaram.
Почитуван/а за патување во Република Македонија на малолетни лица, треба да поседуваат вашечка патна исправа,а лицата над 18 години може да патуваат со важечка биометриска лична карта. со почит,
Здраво, 2 прашања, само да се осигураме: 1. Во Црна Гора може дефинитивно да се патува со биометриска лична карта (без пасош) ? 2. И ако се оди со кола е потребна меѓународна возачка дозвола?
почитуван/а македонските државјани може да патуваат во Црна Гора само со важечка биометриска лична карта, а во врска со вашето второ прашање ве молиме да се обратите до амбасадата на Црна Гора во Скопје, тел(02) 3227277. со почит,
дали е потребна виза за летување на Кипар?
почитван/а за државјаните на Република Македонија, носители на биометриски пасоши, не траба виоза за влез во Кипар. со почит,
Здраво ќе може ли да ми кажете дали за влез во Грција постојат услови пасошот да е валиден најмалку 3 или 6 месеци ? Благодарам.
Почитуван/а при секое патување надвор од државата треба да имате најмалку 3 месеци важност на пасошот од предвиденото патување. со почит,
Pocituvani mojot biometriski pasos dodeka prestojuvav vo stranstvo mi se osteti na prvata strana kade sto se naogja fotografijata,potocno mi se otkina delot od brojot sto se naoga vednas pod fotografijata koj go imav so sebe i za vrakanje na granicna kontrola ne mi pravea nikakov problem.dali dokolku toj del se popravi ke moze da ja pominam makedonskata granica ili ke treba da izvadam nov pasos.pozdrav
почитуван/а во врска со вашето прашање ве молиме да се обратите до Министерството за внатрешни работи на Република Македонија, со почит,
Pocituvani, bi ve zamolil da me informirate dali mozam da patuvam vo Maroko i vo Alzhir(Severna Afrika) bez viza so nov biometriskai pasos? I kolku mozam da prestojuvam tamu? Blagodaram za vashit odgovor i vreme. Pozdrav
почитуван/а за патување во Кралството Мароко, треба виза, истата може да ја земате од нивната Амбасада во Софија......+359 2 865 11 26/8651137, истотака и за Алжир треба виза, надлежна е нивната Амбасада во Букурешт......+40212115150, со почит,
Почитувани моето прашање е дали може со хрватска биометриска лична карта да се дојде до Македонија преку Србија?
Почитуван/а Во врска со вашето прашање ве информираме дека државјаните на Хрватска може да патуваат во Република Македонија само со биометриска лична карта, а дали може да се патува со лична карта преку Србија, ќе треба да се јавите во нивните надлежни органи, со почит,
Pozdrav..sakam da ve prasam nesto..jas bev vo svajcaria vo 02.03.2014 god.se vrativ vo 19.04.2014..posle to vlegov vo 11.05.2014..i se vrativ 14.06.2014 znacit ne pominav 90 dena prestoj vo period od 6 meseci..sega sakam da znam dali ke mozam da patuvam vo septemvri i dali ke imam 90 dena prestoj znacit da odam vo 03.09.2014 ?
Почитуван/а, Во врска со вашето прашање ве известуваме дека давјаните на Р. Македонија имаат право на 90 дена престој во земјите членкина Шенген зоната. Почнувајќи од 18.10.2013 год. согласно член 5 став 1 од шенгенскиот граничен кодекс се менува досегашниот начин на пресметување на дозволениот престој како во рамки на шенген визата, така и кај безвизното патување на лица од трети држави. Наместо досегашниот начин на пресметување на дозволениот законски престој од „90 дена за 6 месеци“, кој почнуваше да се пресметува од денот на влез во земјата, отсега ќе има флексибилно пресметување на деновите на престој, односно при влезот во шенген зоната ќе се проверува колку од дозволените „90 дена престој во период од 180 денови“ се искористени во минатото. Со почит,
dali moze da se odi vo crna gora so biometriska licna karta, cekam odgovor , Vi blagodaram ,
Почитуван/а државјаните на Република Македонија може да патуваар во Црна Гора со валидна биометриска лична карта, со почит,
Dali moze da se patuva do albanija od makedonija so propusnica licnata karta ne mie stignata seuste 6 dena da ostanam tamu ??- pasosh nemam
Почитуван/а за патување надвор од државата треба да поседувате патна исправа т.е. пасош, или како олиснителна околност во некои соседни земји обострането може да се патува само со биометриска лична карта согласно билатерните договори склучени меѓу нашата Влада и владите на соседните земји. со почит,
Почитувани,ќерка ми е во Германија има работна виза преку агенција. Сега сакаме да одиме во Грција 7 дена а во Германија е 3 месеци. Дали може да оди во Грција?
почитуван/а доколку вашата ќерка била во СР Германија со виза, вие можете слободно да патувате во Грција, во спротивно не и е дозволен престојот. со почит,
Дали е потребна некаква согласност од родители или некакво полномошно за да може лице со наполнети 16,5 години да патува со биометриска лична карта во Албанија заедно со друга група заради спортски натпревар.
Почитувани/а Во врска со вашето прашање ве известуваме дека за лице со наполнети 16 години не е потребна согласнст д родители за патување во странство. Со почит,
Moeto prasanje e vlegov vo Germanija na 23 avgust 2014, a treba da se vratam za dokument za okolu 10 dena vo Makedonija Dali ke mozam odma posle tie 10 dena prestoj vo Makedonija da se vratam pak vo Germanija ?
Почитувани, Во врска со вашето прашање ве известуваме дека давјаните на Р. Македонија имаат право на 90 дена престој во земјите членкина Шенген зоната. Почнувајќи од 18.10.2013 год. согласно член 5 став 1 од шенгенскиот граничен кодекс се менува досегашниот начин на пресметување на дозволениот престој како во рамки на шенген визата, така и кај безвизното патување на лица од трети држави. Наместо досегашниот начин на пресметување на дозволениот законски престој од „90 дена за 6 месеци“, кој почнуваше да се пресметува од денот на влез во земјата, отсега ќе има флексибилно пресметување на деновите на престој, односно при влезот во шенген зоната ќе се проверува колку од дозволените „90 дена престој во период од 180 денови“ се искористени во минатото. Согласно горенаведеното доколку вие немате искористено дозволениот лимит од 90 дена, може да патување во спротивно ќе ви биде изречена казна. со почит,
Jas ziveam vo germanija vencan sum so makedonka i dobiv prestoj za edna godina no momentalno ne ziveme zaedno ,dali ona mora da bide pristutna so mene na 24 noemvri koga mi istekuva vizata za da go prodolzam prestojot ili treba da ja napustam drzavata ,po sto nie sme u brak uste ne sme se odvencale.
почитуван/а во врска со вашето прашање ве молиме да се обратите до надлежните служби на Сојузна Република Германија или во нивната Амбасада во Скопје. тел.(02) 3093900 со почит,
zdravo.bev vo italija tamo bev 150 dena poveko od dozvolenoto.se vrativ na 23.6 i na slovenskata garnica mi bese izrecena kazna od 250e,sega na 23 septemvri pravam tri meseci kako sum vratena,i sakam povtorno da odamsakam da znam dali ke mi dozvolt da ja minam slovenskata granica.so pocit blagodaram
почитуван/а во врска со вашето прашање ве молиме да се обратите до Словенската Амбасада во Скопје и да проверите дали ви е изречена забрана за влез во шенген зоната.02) 317 8730 317 8734 со почит,
Pocituvani, od 20 Avgust do 31 Oktomvri sakam da ostanam vo Germanija sto znaci ne gi imam iskoristeno 90 dena potoa se vrakam vo Makedonija. Dali mozam krajot na Dekemvri da odam povtorno uste 10 dena. Pozdrav
Почитувани, Во врска со вашето прашање ве известуваме дека давјаните на Р. Македонија имаат право на 90 дена престој во земјите членкина Шенген зоната. Почнувајќи од 18.10.2013 год. согласно член 5 став 1 од шенгенскиот граничен кодекс се менува досегашниот начин на пресметување на дозволениот престој како во рамки на шенген визата, така и кај безвизното патување на лица од трети држави. Наместо досегашниот начин на пресметување на дозволениот законски престој од „90 дена за 6 месеци“, кој почнуваше да се пресметува од денот на влез во земјата, отсега ќе има флексибилно пресметување на деновите на престој, односно при влезот во шенген зоната ќе се проверува колку од дозволените „90 дена престој во период од 180 денови“ се искористени во минатото. со почит,
Sto e potrebno za da apliciram za rabotna viza vo USA?
Почитуван/а Македонските државјани може да аплицираат за виза за привремена работа во САД во период од една година, со можност за продолжување на истата до три години. Условите за добивање на виза по основ на привремена работа во САД, македонските државјани може да ги најдат на http://www.uscis.gov/portal/site/uscis. Со почит,
Здраво сакам да прашам дали вторитот шест месечен период за престој во дражавите од шенгеј зоната ќе започне на 12 јуни доколку првиот влез во земјата од шенген зоната е на 12 јануари.
Почитувани, Во врска со вашето прашање ве известуваме дека давјаните на Р. Македонија имаат право на 90 дена престој во земјите членкина Шенген зоната. Почнувајќи од 18.10.2013 год. согласно член 5 став 1 од шенгенскиот граничен кодекс се менува досегашниот начин на пресметување на дозволениот престој како во рамки на шенген визата, така и кај безвизното патување на лица од трети држави. Наместо досегашниот начин на пресметување на дозволениот законски престој од „90 дена за 6 месеци“, кој почнуваше да се пресметува од денот на влез во земјата, отсега ќе има флексибилно пресметување на деновите на престој, односно при влезот во шенген зоната ќе се проверува колку од дозволените „90 дена престој во период од 180 денови“ се искористени во минатото. со почит
Dali mozam da patuvam so Makedonski Pasos i imam italijanska stalna viza za Mauritanija??i ako treba viza koj se potrebnite dokumenti ve molam odgovorete mi?
Почитуван/а за патување во Мауританија на државјаните на Република Македонија носители на македонски пасоши треба виза,надлежна е Амбасадата на Мауританија во Париз.тел+33145048854, со почит,
ako sedam dva meseci vo evropa posle kolku vreme mozam pak da odam i kolku mozam da sedam
Почитувани, Во врска со вашето прашање ве известуваме дека давјаните на Р. Македонија имаат право на 90 дена престој во земјите членкина Шенген зоната. Почнувајќи од 18.10.2013 год. согласно член 5 став 1 од шенгенскиот граничен кодекс се менува досегашниот начин на пресметување на дозволениот престој како во рамки на шенген визата, така и кај безвизното патување на лица од трети држави. Наместо досегашниот начин на пресметување на дозволениот законски престој од „90 дена за 6 месеци“, кој почнуваше да се пресметува од денот на влез во земјата, отсега ќе има флексибилно пресметување на деновите на престој, односно при влезот во шенген зоната ќе се проверува колку од дозволените „90 дена престој во период од 180 денови“ се искористени во минатото. со почит
Pozdrav..Me interesira dali za Jemen ni treba viza so Makedonskite pasosi,i ako treba koj se procedurite
Почитуван/а за државјаните на Република Македонија треба виза за патување во Јемен, надлежна е нивната Амбасада во Рим, тел.+390644234299 со Почит,
При влез во Грција ме вратија назад бидејќи во автомобилот присуствувавме четворица возрасни и две малолетни деца,па сакам да се информирам дали сум јас или тие виновни по што одговорот беше ''НЕ МОЖИ ШЕСТ ДУШИ''
Почитуван/а во врска со вашето прашање ве молиме да се обратите до Министерството за внатрешни работи на Република Македонија. со почит,